Dieter Posch, a tartomány gazdasági miniszter levelet írt a Bundesbanknak és a szövetségi pénzügyminisztériumnak, amelyben azt javasolja, hogy a Helaba ne vegyen részt a stresszteszten, ameddig nem világosak a tőkekövetelmények. A The Wall Street Journal szerint a tárcavezető döntés jól jelzi, hogy a német döntéshozókat aggasztja a teszt, mivel attól tartanak, hogy a szavazati joggal nem járó, "csöndes" részvények nem számítanak majd be a Tier 1 tőkearányba az EU által meghatározott szabályok szerint.
A Helaba esetében a teljes, 5,7 milliárd eurós tőke csaknem felét ilyen, csöndes részvények adják. A pénzintézet az egyik legerősebb, államilag támogatott bank Németországban és annak ellenére maradhat ki a tesztelésből, hogy ez az egyetlen Landesbank, amely állami segítség nélkül vészelte át a válságot. Ironikus módon most éppen ez lehet az egyik oka annak, ha nem megy át a teszten, ellentétben más bankokkal, amelyeket hatalmas tőkeinjekciókkal mentettek meg.
Egyelőre még nem lehet tudni, hogy az Európai Bankfelügyelet (EBA) beszámítja-e a tőkébe a csöndes részvényeket, az viszont biztos, hogy a szervezetre nagy nyomás nehezedi azért, hogy ezúttal hitelesebb vizsgálattal álljon elő. A tavalyi stresszteszt sorozat csúfos kudarcnak bizonyult, hiszen gyakorlatilag a teljes európai bankszektort megfelelőnek ítélték, mint kiderült, tévesen. A tagállamok mindenesetre pánikszerűen igyekeznek feltőkésíteni bankjaikat, a portugál Millenium bcp és az Intesa Sanpaolo SpA is tőkeemelési tervet jelentett be, miközben Írország államosításokkal igyekszik rendbehozni teljes bankszektorát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.