Szerinte míg ez a politika hozzásegítette Kínát ahhoz, hogy elszigetelje az országot a 2008-as pénzügyi válságtól, a világ második legnagyobb gazdasága ezzel lemondott arról, hogy kézben tartsa az inflációt, hiszen ehhez a deviza erősödése lenne szükséges.
"Nagyon előnyös lenne megengedni a valuta erősödését az infláció ellenőrzése egyik módjaként. Ám a hatóságok elszalasztották ezt a lehetőséget. Ma pedig az infláció gyakorlatilag ellenőrizetlen és komoly bér-ár inflációs veszélyt idéz elő." – idézi a Bloomberg Soros Györgyöt.
A jüan 4,6 százalékkal erősödött az amerikai dollárral szemben az elmúlt két évben. A kínai infláció 5,2 százalékra gyorsult fel márciusban, immár a kilencedik hónapja meghaladva a kormány célkitűzését.
A milliárdos erről az alapítványa által Bretton Woodsban rendezett konferencián beszélt, ahol négyszáz vezető közgazdász vitatta meg a világválság hatásait a közgazdasági szakma szempontjából.
Soros elmondta: az infláció kérdését kritikusnak tekinti Kína szempontjából. Az ország jegybankja eddig négyszer emelt kamatot az infláció ellenében, de – mint mondta – ez nem mehet a végtelenségig. Az üzletember emlékeztetett arra, hogy Peking politikai okokból áll ellen a jüan erősítésével kapcsolatos elképzelésnek. Egyrészt az erősebb jüan és alacsonyabb infláció nyomán olcsóbbá válhatnának a külföldről importált termékek. Másrészt az erősebb jen csökkentené a kínai exportőrök versenyelőnyét, ami az amerikai politikai vezetés szerint tisztességtelen szintet ér el.
A kínai vámhivatal jelentése szerint 2011 január és március között az ország 1,02 milliárd dollárnyi kereskedelmi deficitet regisztrált. A hét éve nem látott negyedéves mínusz hátterében a felszökő nyersanyagárak állnak, amelyek megemelték az import értékét. A helyzet ugyanakkor kissé javul, hiszen a hivatalos statisztikák szerint februárban a deficit még 7,3 milliárd dollárt tett ki, míg márciusban az összeg már csak 140 millió dollárra rúgott
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.