Ezzel Európában megkezdődik a kamatemelési ciklus. A piac ezt lényegében már árazza, elég csak az euró/dollár chartra vetni egy pillantást, tegnap 14-havi csúcsra: 1,435-ös szintre kapaszkodott, és az Equilor nem zárja ki a további menetet fölfelé, akár 1,50 fölé is.
Ami érdekes lehet a mai döntés esetében az a kamatfolyosó kérdése, ugyanis ott van némi mozgástere a jegybanknak, hogy a szigorítással párhuzamosan ne rontsa drasztikusan a periféria országainak likviditási helyzetét. Jelenleg a betéti kamatláb 0,25 százalék, míg az azonnali (overnight) kamatláb 1,75 százalék, vagyis a két kamatkorridor 75-75 bázispont a refi kamat körül. Ez egyébként valamivel szűkebb, mint ami a válság előtt volt jellemző (akkor 100bp volt a korridor).
Nagy kérdés, hogy mit fog tenni az EKB ezzel a folyosóval, elképzelhető, hogy kiszélesíti azt, mégpedig megtartva a szimmetriát, így a betéti ráta maradhatna 0,25-ön, az azonnali kamatlábat viszont ez esetben 50bp-vel kellene megemelni (ha a refit csak 25bp-vel növelnék).
Ebben lenne is ráció, hiszen a betéti kamatráta megemelése nem minden piacon csapódna le pozitívan, például a bajos spanyol és ír jelzáloghitel piacon felnyomná a jelzálogkamatokat, ami újabb bedőléseket eredményezhetne az egyébként is érzékeny ingatlanszektorban.
Érdekes lesz figyelni az euró/font is hogyan reagál a két jegybank döntésére, valószínűleg itt egy érezhetőbb font gyengüléssel állunk szemben, főleg ha a Mervyn King vezette BoE nem tud megfogalmazni semmi indikációt arra nézve, hogy hogyan tervezi kezelni az 5 százalékot súroló inflációt. Jelenleg a piac a briteknél is áraz egy emelést az idei évre, ami akár már nyár folyamán körvonalazódhat, de a ritka gyenge növekedési adatok azért hagynak némi kérdőjelet a kérdés körül (a legfrissebb brit ipari adatok visszaesést jeleztek).
A növekvő eurókamatlábat egyébként más országokban is érezhetik, valószínűleg a forinterősödés időlegesen megtorpanhat a bejelentésre, és talán az MNB monetáris tanácsában is elgondolkodtatóvá válik, hogy ha beindul a kamatciklus az eurózónában, az szűkíteni fogja a hazai- és euró-eszközök közötti kamatkülönbözetet. Hasonló megfontolások várhatók Lengyelországban (ahol szintén kamatemelési ciklusban van a jegybank), és elképzelhető, hogy a csehek is be fognak emelni a következő hónapokban. Nagy kérdés még Svájc, ahol júniusban ül össze az SNB kamatdöntő ülése, és itt sem lehet kizárni az emelést a vártnál rosszabb CPI adatok miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.