Március folyamán a háztartások betétállománya forintban csökkent, deviza-betéteik állománya nőtt. A nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők voltak, míg devizában kevesebb hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, hitelállományuk összességében csökkent. Emellett forintban több betétet vettek ki, mint amennyit elhelyeztek, míg deviza-betéteik állományát növelték. A betétállományuk ezek eredőjeként az előző hónaphoz képest csökkent – áll az MNB jelentésében.
A háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 28,3 milliárd forinttal mérséklődött. Ezen belül a forinthitel-felvétel 12,5 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, a devizahitelek állománya pedig 40,8 milliárd forinttal csökkent. A betétállomány a tranzakciókból eredően 11,6 milliárd forinttal csökkent, forintbetétek esetében 14,0 milliárd forint nettó betétkivonás, míg a devizabetéteknél 2,3 milliárd forint nettó betét-elhelyezésre került sor.
A nem pénzügyi vállalatok forinthiteleinek állománya a tranzakciókból eredően 33,9 milliárd forinttal nőtt, míg a devizahiteleinek állománya 73,8 milliárd forinttal mérséklődött. Összességében a hitelállományuk – az átértékelődésektől és az egyéb volumenváltozásoktól megtisztítva – 38,5 milliárd forinttal csökkent. A nem pénzügyi vállalatok betétállománya tranzakcióból eredően összességében 3,4 milliárd forinttal csökkent; 40,4 milliárd forint nettó forintbetét-kivonás és 37,0 milliárd forint nettó devizabetét-elhelyezés történt.
Az MNB egyik másik közleményéből kiderül, hogy a háztartások által felvett forint lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek hitelköltség mutatói növekedtek. A deviza jelzáloghitelek részaránya márciusban az újonnan folyósított hiteleken belül 3 százalék volt.
A nem pénzügyi vállalati hitelek átlagos hitelköltség mutatója az 1 millió euro érték alatti forinthitelek esetében kisebb mértékben növekedett, míg az 1 millió euro érték feletti forinthiteleknél nem történt változás. Az 1 millió euro érték alatti eurohitelek esetében az átlagos hitelköltség mutató növekedett, míg az 1 millió euro érték feletti eurohitelek esetében jelentősebb csökkenés volt tapasztalható.
A háztartásoknál a forint lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek új szerződéses összértéke növekedett. A forint személyi hitelek új szerződéseinek értéke esetén enyhe csökkenés tapasztalt az MNB.
A nem pénzügyi vállalati 1 millió euró érték alatti forinthitelek esetén jelentős, míg az euróhitelek tekintetében kisebb mértékű növekedés figyelhető meg az új szerződések értékében.A nem pénzügyi vállalati 1 millió euro érték feletti forint- és eurohitelek új szerződéses értékében érdemi növekedés volt tapasztalható.
A háztartások forintbetéteinek átlagos kamatlába kis mértékben csökkent, míg az eurobetéteinek tekintetében kismértékű növekedés figyelhető meg az előző hónaphoz képest. Az új szerződések értékében a forintbetétek esetében nagyobb, míg az euróbetétek esetén kisebb mértékű növekedés tapasztalható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.