A Brent minőségű nyersolaj ára 123,50 dollárra nőtt barrelenként, ami a legmagasabb szint 2008 augusztusa óta. Az amerikai nyersolaj ára pedig 81 centtel 111,11 dollárra drágult, miután egy időben megérintette a 111,19 dolláros szintet, ami szintén a legmagasabb érték 2008 szeptembere óta.
"Az olajárak jelenleg olyan ponton vannak, ahol a kereslet rombolásának kezdetét láthatjuk" - hangoztatta Mike Wittner, a Société Générale piackutatási részlegének vezetője a Reutersnek nyilatkozva. "Máris úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok a kereslet rombolásának bizonyos jeleit mutathatja. A szakértő szerint az amerikai fogyasztás jó indikátor az olajkereslet tekintetében, mivel Washington nem módosítja a helyzetet szubvenciókkal és az adóteher sem túl magas.
Az arab világban támadt zavargások 20-25 dolláros felárral növelték az olajárakat, amióta Tunéziában és Egyiptomban az utóbbi hónapokban megdöntötték a hatalmon lévő rendszereket. Líbiában a helyzet továbbra sem javul, sőt, Kadhafi erői a napokban felgyújtottak több olajmezőt és ezért a kitermelés jelenleg szünetel.
A Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetett, hogy az olaj iránti kereslet és kínálat közti egyenlőtlenség még magasabbra hajthatja fel az árakat. A Global Insight washingtoni kutatóintézet szakértője pedig úgy véli, az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten történő események arra kényszerítik a vállalatokat, hogy átgondolják befektetési stratégiáikat. Ezek a problémák továbbra is kihatnak a piacokra, s ezért az olajárak valószínűleg még tovább fognak emelkedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.