A bankok azért ragaszkodnak a jelzáloghitel szerződések közjegyzői okiratba foglalásához, mivel az ügyfél tartozása esetén az ilyen szerződések azonnal végrehajthatók, és nem kell hogy az értékesítést hosszú bírósági eljárás előzze meg. Ebből viszont az következik, hogy az ilyen szerződés módosítását is közjegyzői okiratba kell foglalni.
Egy szerződés akár 25-30 oldal is lehet, viszont ennek csak egy, vagy néhány pontját kell módosítani, például a kamatot, a futamidőt, vagy éppen a havi törlesztő részletet. Ezek a módosítások elférnek egy oldalon, és a közjegyzők egy órai munkával, 10-15 ezer forintért hitelesítik azt - mondta az elnök.
Más a helyzet, ha a bank a módosítást egységes szövegben kéri az eredetivel, mert akkor oldalanként számítják a hitelesítést, amely három példány esetén már akár 60-80 ezer forint is lehet.
Arra a kérdésre, hogy egyes bankok miért ragaszkodnak ez utóbbihoz, a MOKK elnöke azt válaszolta, hogy egy esetleges későbbi jogvita esetén így nem a bírónak kell egybeszerkeszteni az eredeti szerződést a módosítással, hanem készen kapja azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.