A jegybank 2003 tavaszán indította el kérdőíves felmérését, mellyel a magyarországi kereskedelmi bankok hitelezési gyakorlatát vizsgálja. A negyedévente végzett hitelezési felmérés bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. A most publikált jelentés a 2011 áprilisában végzett megkereséseken alapul: egyrészt a 2011 első negyedévére visszatekintő, másrészt a 2011 második-harmadik negyedévére előretekintő banki várakozásokat tükrözi.
A bankok válaszai alapján látható, hogy a 2011. februári felmérés óta tovább szigorodtak a vállalati hitelezés feltételei, ami várakozásaik alapján a következő félévben is folytatódhat. Összességében a bankrendszer kínálati viselkedését ebben a szegmensben két folyamat határozza meg. Egyrészt néhány jelentősebb szereplő csökkenti a kínálatát, másrészt a válaszadó bankok többsége csak a jelenlegi hitelezési feltételek enyhítése nélkül lenne hajlandó növelni hitelezési aktivitását. A bankok szerint a hitelezési feltételek szigorításához az alacsony jövedelmezőség miatti gyenge tőkeakkumulációs és tőke-vonzóképesség mellett immáron a külföldi devizaforrások szűkülő és drágább elérhetősége is hozzájárul.
Miközben a lakáscélú hitelek feltételei érdemben nem változtak - és a bankok a következő félévben sem várnak jelentősebb elmozdulást -, a fogyasztási hitelek esetében a bankok nettó értelemben vett 18 százaléka szigorított a hitelezési feltételeken, miközben 7 százalék a következő fél évben enyhítést tervez. A háztartási szegmensről a banki válaszok alapján elmondható, hogy azok a bankok, amelyek növelnék hitelezési aktivitásukat, azt csak a kialakult hitelezési feltételek enyhítése nélkül tartják elérhetőnek.
A jelzáloghitel-állományon belül mintegy 1 százalékponttal emelkedett tovább az átstrukturált hitelek aránya, így 2011 első negyedévének végére már a teljes jelzáloghitel-állomány 10,4 százaléka esett át átstrukturáláson. Mivel azonban az átstrukturált jelzáloghitelek mintegy kétharmadának még nem járt le a könnyített törlesztőteherrel járó türelmi időszaka, így az átstrukturálások sikerességét még nem lehet megítélni.
A banki válaszok alapján a kereskedelmiingatlan-hitelek esetén is jelentősek az átstrukturálások: 2011 első negyedévének végére ezen állomány 18 százalékát strukturálták át, miközben 2011 végére 30 százalékos arányt várnak. Az MNB szerint fontos hangsúlyozni, hogy a rossz ingatlanpiaci helyzet miatt a bankok aktív átstrukturálási politikája kényszerhelyzetre utal, ami növeli a kereskedelmi ingatlanhitelek „örökzölddé válásának” kockázatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.