A múlt héten 14,7 százalékkal, 97,18 dollárra esett a júniusi szállítású WTI olaj árának jegyzése. Dollárban számolva ekkora heti esésre még soha nem volt példa. Pénteken, a piaczárás utáni elektronikus kereskedésben még 94,63 dolláros áron is születtek jegyzések.
Az olaj árának esését az okozta, hogy számos befektető kötött olyan olajvásárlási szerződést, amelyet a brókercége bizonyos mértékű árcsökkenés után automatikusan lezárt, hogy korlátozza a veszteségeit. Az „automatizált” esés leginkább csütörtökön látszott, amikor a dollár erősödése és a munkanélküli-kérelmek számának csalódást keltő alakulása miatt gyengülő olajár sorozatosan aktiválta az ilyen „stop-loss” megbízásokat.
Az olaj árával együtt esett számos más nyersanyag piaci értéke is. A ezüst ára 27, az aranyé pedig 4,2 százalékot csökkent a múlt héten. Az ezüstnél ekkora heti esésre 1975 óta nem volt példa. A júniusi szállítású palládium jegyzése 9,6 százalékot esett, amely július óta a legnagyobb. A júliusi szállítású platina ára november óta nem látott mértékben, 4,2 százalékkal csökkent.
A júniusi szállítású fűtőolaj árfolyama 13 százaléknál nagyobbat esett. A kontraktus csütörtökön 8,1 százalékkal csökkent, ekkora visszaesésre 2009 márciusa óta nem volt példa. A júniusi szállítású földgáz árfolyamában 11 százalékos hanyatlás mutatkozott. Az arabica kávé júliusi szállítású jegyzése 4,1 százalékot zuhant. A nyerscukor júliusi szállítású jegyzése 8 százalékot esett.
A befektetők a múlt héten 1,47 milliárd dollár tőkét vontak ki a nyersanyagpiaci alapokból, ez éles fordulatot jelent a megelőző héthez képest, amikor 961 milliós tőkebeáramlás volt megfigyelhető. A legnagyobb tőkekivonás az arany és egyéb nemesfémek piacára fókuszáló alapoknál történt.
Az elemzők zöme szerint az árzuhanás várható és szükséges volt, azt egy természetes és egészséges piaci korrekciónak tartják. Szerintük az árak elsősorban azért estek ilyen hirtelen, mert a befektetők már attól tartanak, hogy az eddigi olaj- és nyersanyagár-emelkedés miatt világszerte meglódult infláció lefékezi a gazdasági növekedést és a keresletet, így még több szigorításra kényszerítheti az európai és a kínai központi bankot. A szakértők ezen köre úgy véli, hogy a héten stabilizálódnak a nyersanyagárak.
A JPMorgan szakértői szerint sem tudnak a nyersanyagárak azonnal visszatérni régi szintjükre. A befektetési bank elemzői a jelentős árcsökkenést követően megjelent értékelésükben mégis megemelték az idei és a jövő évre vonatkozó olajár-előrejelzésüket. Szerintük ugyanis az olajtermelő országok nem tudnak lépést tartani a kereslet emelkedésével, és időbe telik, mire a fogyasztók a kereslet visszafogásával reagálnak az emelkedő árakra. A JPMorgan ezért idei előrejelzésében hordónként 110-ről 120 dollárra emelte a brent típusú olaj becsült érétkét, a WTI olajnál pedig hordónként 99 dollárról 109,5 dolláros becslést közölt. Jövőre 120 és 114 dollár az előrejelzésük a két különböző típusú olajra. Szerintük az idei harmadik negyedévben a brent olaj átlagára 130 dollár, míg a WTI típusúé 116 dollár körül alakulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.