A jegybankártól szokatlan hangvétel részben annak köszönhető, hogy maga a Fed is arra kényszerül, hogy nyomás alá helyezze a képviselőházi döntéshozókat, hogy szedjék össze magukat, különben bajok lehetnek az amerikai államháztartás finanszírozásával (ez elsősorban az államadósság plafon mielőbbi megemelésére vonatkozik).
A nyilatkozat legőszintébb része az volt,amikor Bernanke bevallotta, hogy nincs konkrét magyarázata arra nézve, miért kezdett hirtelen lassulásba az amerikai gazdaság, amelynek legfrissebb adatai némiképp meglepte magukat a monetáris döntéshozókat is. A jegybanki elemzőstáb ezért gyakorlatilag lefelé módosította a friss növekedési prognózisát illetve a munkaerő piaci stabilizációra vonatkozó jóslatát, amiből jól látszik, hogy a legutóbbi ülés óta romlottak a kilátások az USA gazdasági potenciálja körül.
A piacok nem túl nagy lelkesedéssel fogadták Bernanke „vallomását”, és bár arra most alig számított valaki, hogy a 0,0 százalék és 0,25 százalék közötti sávban tartott irányadó kamaton változtatasson a jegybank, a mostani piaci reakciók inkább arra irányulhatnak, hogy vajon mit fog lépni a borúsabb képet festő jegybank miután a hónap végével kifut a kötvényprogramja. Egyelőre a várakozások az év végéig nem számítanak arra, hogy a Fed visszaszívja a piacokba pumpált több mint 2,000 milliárd dollárt, igaz újabb csapok megnyitására már aligha lenne tér.
Mindenesetre a kilépési stratégia, vagyis a rendkívüli kondíciók feladásának kezdete megint kitolódhat, ami miatt most már kevésbé beszélhetünk újabb élénkítési próbálkozásokról, sokkal inkább arról van szó, hogy bénító ötlettelenségbe süllyedhet a Fed, aminek rendkívül káros hatása lehet a tőkepiacokra nézve, főleg ha tényleg bekövetkezik egy negatív fordulat az amerikai növekedési pályán – zárja elemzését az Equilor.
Tíz év, 4000 milliárd költségvetési hiánycsökkentés – ez a tétje azoknak a tárgyalásoknak, amelyeket az amerikai törvényhozók képviselői folytatnak Joe Biden alelnök vezetésével. E nélkül ugyanis esély sincs arra, hogy a törvényhozás megszavazza a jelenleg 14 300 milliárd dolláros adósságplafon megemelését, emiatt nem tudna hitelt felvenni a kormány, s emiatt nem tudná teljesíteni a kötelezettségeit augusztus 2-ától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.