Az államot, így közvetve az adófizetőket a kisebb lakásba költözőknek fizetett kamatprémium mellett akkora összeg terheli majd, amennyibe a nemzeti eszközkezelő működtetése kerül. A technikai számlákra vállalt garancia díját ugyanis a bankok fizetik. A hiteleiket leróni tudó adósok pedig teljes mértékben megfizetik az árfolyamok kedvezőtlen alakulásából származó veszteséget.
Az adósmentő csomag elindításához a kormány egy törvényt nyújt be az Országgyűlésnek. Annak megvitatása és elfogadása után pedig a gazdasági minisztériumnak végrehajtási utasításokat és rendeleteket kell alkotnia. A jogi szabályozás után a hitelintézeteknek át kell alakítaniuk belső szabályzataikat, fel kell készíteni munkatársaikat és informatikai rendszereiket a terv elemeinek megvalósítására. Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző alelnöke szerint a bankok kényelmes tempóban egy-másfél hónap alatt tudnak felkészülni erre a feladatra, rohammunkával azonban két hét alatt is képesek rá.
Az adósok számára előnyös, a bankok számára kedvezőtlen, ám elfogadható egyezség született – mondta a Világgazdaságnak Losoncz Miklós, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője. Szerinte az adósoknak azért előnyös a megoldás, mert sokuknak szükségük van arra, hogy hitelük átütemezésével csökkentsék a törlesztőrészleteiket. Szerinte a bankok számára nem létezik jó megoldás. Úgy véli, hogy a kormánynak és a bankszövetségnek a hitelezés élénkítéséről és a bankadó csökkentéséről is meg kellett volna egyeznie, ám a bizonytalanság mérséklése miatt még egy a kormány által diktált megegyezés is elfogadható nekik. A kutató szerint az állam eleinte jól jár a megállapodással, mert viszonylag kevés terhet ró rá. Hosszú távon viszont – a lassabb gazdasági növekedés miatt – kedvezőtlen hatású, hogy nem tett meg mindent a hitelezés élénkítéséért.
A Magyar Nemzeti Bank tegnapi közleménye szerint viszont az otthonvédelmi akcióterv néhány eleme pénzügyi stabilitási kockázatokat hordoz, illetve tovább rontja a bankok hitelezési képességét.
Jó az adósmentő csomag iránya, ám a részletek kidolgozásán múlik, hogy az mennyire lesz sikeres – véli Marsi Erika. Szerinte a csomag fontos eleme, hogy arra ösztönzi az adósokat, hogy kisebb értékű ingatlanba költözzenek. Az alelnök szerint minden szereplő számára előnyös, hogy csökken a bizonytalanság.
Nemcsak a lakáscélú, hanem a szabad felhasználású hiteleknél is kérhető lesz az árfolyamrögzítés, ha lakás a kölcsön fedezete – közölte Gyuris Dániel. A bankszövetség alelnöke szerint a programba 2011 végéig lehet majd jelentkezni, ám ha valaki a törlesztési árfolyam rögzítését választja, akkor azt 2014 végéig viselnie kell. Gyuris Dániel elmondta azt is, hogy a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanok árverezése indulhat el a moratórium júliusi feloldásakor, ez mintegy 7200 házat, illetve lakást érinthet.
A jegybank tegnap nyilvánosságra hozott adatai szerint az idei első negyedévben csökkent a késedelmes lakossági hitelek értéke. Ez azonban teljes egészében a svájci frank december és március vége között történő árfolyamcsökkenésének köszönhető. A késedelmes hitelek aránya – különösen a hosszabb késedelmű adósságoké – viszont tovább emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.