Változatlanul Görögország határozta meg az elmúlt héten a befektetési piacok hangulatát. A hellén államadósság kezelését árgus szemekkel figyelik az elemzők, miután a jelek szerint az Európai Unióból, a Nemzetközi Valutaalapból és az Európai Központi Bankból álló trojka további 100 milliárd eurót is hajlandó lehet a görög finanszírozási hiányok betömésére és a fizetésképtelenség elkerülésére beáldozni.
A piaci hangulat tehát továbbra is alapvetően a nemesfémeknek kedvez. Ehhez hozzátette még a magáét az amerikai jegybank elnöke Ben Bernanke, aki a héten az USA gazdaságának elhúzódó gyengélkedését kommentálta, de európai kollégája Jean-Claude Trichet is, amikor csütörtökön úgy fogalmazott, hogy az EKB „kiemelt figyelemmel” követi az euró-övezetben az infláció alakulását. Ezt a kijelentést sokan a jelenlegi 1,25 százalékos alapkamat júliusra beharangozott emeléseként értékelték.
Az aranynál már érződik, hogy kezdetét vette az utóbbi évtizedek tapasztalatai alapján legkevésbé izgalmas időszak a nemesfémek piacán. Szezonálisan fokozódó fizikai kereslet az arany iránt csak a nyár végétől lesz várható, amikor az indiai ékszerkereskedők az ünnepi és esküvői felkészülésben elkezdik feltölteni a készleteiket. Közülük most sokan kivárásra rendezkednek be, és az árfolyam-korrekciókat igyekeznek kihasználni a bevásárlásra.
Az aranypiac szezonális megnyugvását ezért jelenleg leginkább az európai és amerikai adósságproblémák lehetnek képesek felkavarni. Ezek eredményeként az elmúlt kereskedési hét hozott is újabb rekordot a fizikai kereskedésben mértékadó londoni nemesfémpiacon, ahol múlt hétfőn 1.549 dollárig emelkedett egy uncia arany ára. Ezt követően azonban valamelyest csökkentek a jegyzések, még végül enyhén negatív heti teljesítménnyel, 1.529,25 dolláron zárta a sárga nemesfém a hetet.
A határidős piacok okozta május eleji hányattatások az ezüst piacán fokozatosan véget érni látszanak. A szélsőséges árfolyamkilengéseket követően most új bázisépítés zajlik 36-37 dollár/uncia környékén, mérséklődő, de még mindig erős volatilitás mellett. A londoni kereskedésben május 12-én elért 32,50 dolláros átmeneti mélypontról a múlt hét pénteki 37,38 dollárig érő stabilizáció az erős fizikai keresletnek köszönhető, amely a márciusi árfolyamszintekre visszazuhant ezüstárban kihagyhatatlan beszállási lehetőséget látott.
Az árfolyam további emelkedéséhez tartósan magas keresletre lenne szükség, amely első sorban az ipari felhasználás felől érkezhetne. E tekintetben azonban nem szűnnek a bizonytalanságok. Az amerikai Fed szerdai „Beige Book” jelentése az USA gazdaságának további lassulásáról adott számot. Nem világos azonban, hogy mindössze az amerikai konjunktúra lendületvesztéséről van szó, vagy máris egy újabb recesszió előjelét tükrözik az adatok. Az ezüst piacát a gazdasági élénkülés megtorpanása érzékenyen érintheti, hiszen ebben az esetben a feldolgozóipar ezüst alapanyag iránti keresletének csökkenése várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.