A volt jegybankelnök felhívta a figyelmet, hogy enne az lesz a hatása, hogy akik kénytelenek feladni a lakásukat, még kevesebb pénzhez jutnak, mert a tartozásuk elviszi az egészet, vesztesek lesznek a bankok is, mert a fedezeti érték lecsökken. A még fizető hitelezők kapcsán pedig azt fogják mondani az auditorok vagy a PSZÁF a bankoknak, hogy nagyobb tartalékot kell képezniük a jól működő hitelek után is, mert sokkal kisebb az ingatlanok tényleges értéke a piacon, mint amivel eddig kalkuláltak.
Surányi György emellett arról is beszélt, hogy nincs olyan reális megoldás a devizahitelesek számára, melyben mindenki szárazon megúszhatná. Sok szereplőnek van felelőssége, többeknek kell osztozni a terheken- így a hiteleseknek, a bankoknak és az államnak is – vélekedett a közgazdász a Klubrádióban.
Szerinte az a csomag, amit a parlament elfogadott, a tehermegosztás szempontjából egyoldalú és a legfontosabb kérdésekre nem ad megoldást. Mindemellett szimpatizál azzal, hogy tenni akar valamit mind a kormány, mind a bankszövetség, de itt csak időnyerésről van szó és a betegség gyökerét nem kezeli a program.
Az MNB volt elnöke úgy látja, az egyik legsúlyosabb feszültségi pont amiatt van, hogy a hitelesek frankban tartoznak,viszont forintban keresnek. Szerinte, ha euróban lenne a tartozásuk az egyes családoknak, nem lenne ekkora a baj. Mert az euró és a forint árfolyamának változása áthatja az egész magyar gazdaság összes nominális változójának alakulását, főként az inflációt.
Ha az inflációs várakozásokra hat, akkor a nominális bérekre is hat. Vagyis, ha a forint elmozdul az euróhoz képest, akkor az infláció, a bérek, a kamatok és lakásárak is elmozdulnak. Ugyanez, ha a svájci frank és a forint esetében következik be, annak nincs hatása a magyar kamatra, bérekre. És ha az történik, mint ami ma is, hogy történelmi magasságba ugrik a svájci frank az euróhoz képest, akkor egyből megugrik az adós tartozása is forintban mérve, ehhez pedig nem alkalmazkodnak a nominális folyamatok.
Surányi György ezért szorgalmazta, hogy olyan lehetőséget kell megteremteni a devizahiteleseknek, hogy a svájci franktól meg tudjanak szabadulni. Olyan átütemezése kellett volna megvalósítani, mely 30-40 százalékos havi törlesztéscsökkentést jelent, de nem csak a fizetni tudóknak, hanem a 90 napon nem fizetőknek is lehetőséget kellett volna biztosítani. A javaslat szerint át kellett volna váltani forintra a hiteleket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.