BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A megszűnő pénztárak ügyfelei jártak a legjobban

Azok a kis pénztárak érték el a legmagasabb hozamot az első fél évben, amelyeknek a tagsága valószínűleg nem lesz elegendő a fennmaradáshoz. A válság óta eltelt bő két év hozambajnokai – az OTP és az ING – az idén eddig nem remekeltek.

Szépen búcsúzhatnak a megszűnésre ítélt magánnyugdíjpénztárak, az ő ügyfeleik jártak ugyanis a legjobban az első fél évben, ami hozamokat illeti – ez derül ki az idei első hat hónap árfolyamadataiból. A több mint hárommillió tagból mindössze 97 ezren nyilatkoztak úgy tavaly év végén és ez év elején, hogy maradnak magánnyugdíjpénztári tagok, és a 18 kassza közül csak 11-ben érte el a maradók száma a fennmaradáshoz szükséges kétezres limitet.

A legtöbb tagot érintő növekedési portfóliók teljesítettek a leggyengébben az első fél évben. Ennek az oka valószínűleg az volt, hogy a kasszák külföldi részvényekben tartották a vagyon egy részét, amelyen ha keletkezett is némi árfolyamnyereség, azt a forint dollárral szembeni erősödése elkoptatta. A legnagyobb hozamot a növekedési alapoknál az Életút, a Vasutas és a Quaestor alapjai érték el az első hat hónapban, az elsőként említett két pénztár legkockázatosabb portfóliója több mint 5, a Quaestor 4,43 százalékot szedett magára. Sajnos azonban mindhárom kis pénztárra igaz, hogy túl kevés tagjuk maradt, így kérdéses a fennmaradásuk, sőt a Quaestor már döntött is a megszűnéséről.

A legnagyobb valószínűség szerint megmaradó kasszák növekedési alapjai január és július között nem remekeltek, a korábban rendszeresen dobogós helyen álló OTP és ING ezúttal a lista második felébe csúszott le. Az OTP-s növekedési portfólió kevesebb mint 2,5 százalék lett, az ING-s hozama pedig az egy százalékot sem érte el, de a nagyok közül az Axa, az Aegon és az Allianz teljesítménye sem lett lényegesen jobb az első fél évben. Az is igaz viszont, hogy a nyugdíjcélú megtakarítások teljesítményét hosszú távon lehet csak igazán megítélni, úgy pedig más a sorrend a kasszák között.

A kiegyensúlyozott alapoknál is más a sorrend, mint amit a korábbi években megszoktunk. A közepesen kockázatos kategóriában is az OTP és az ING vitte a prímet a Dimenzió mellett, az idei első fél évben viszont a két nagy kassza az utolsó helyekre csúszott le 3,5 százalék körüli hozamával. A toplistás helyeken most az Erste és az Aranykor osztozik a Dimenzióval, utóbbi pénztár viszont, hiába teljesít folyamatosan kiemelkedően, szintén megszűnhet a maradó tagok alacsony létszáma miatt.

A legjobban az első fél évben a klasszikus alapok teljesítettek, ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy ezek a portfóliók jóformán csak magyar állampapírt tartanak, így részesedhettek a hazai államkötvénypiacon bekövetkezett raliból. A rekorder a Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztára lett csaknem 6,7 százalékos hozamával, így annak, aki ebből az alapból lépett vissza az állami nyugdíjrendszerbe, az idén is sokat gyarapodhatott a reálhozama. Ennél a pénztárnál jó hír a maradóknak, hogy a jelek szerint folytatják működésüket, egyebek között ezért is állapodtak meg tavasszal a CIG Pannónia Életbiztosítóval.

Dönthet az AB a maradókról

Ezen a héten határozatot hozhat az Alkotmánybíróság (AB) a magán-nyugdíjpénztári tagokat érintő egyik legvitatottabb törvénymódosítással kapcsolatban. A tavaly decemberben hatályba lépett szabályozás szerint azok, akik a pénztárban való maradás mellett döntöttek, az idén decembertől nem szerezhetnek több szolgálati időt és állami nyugdíjjogosultságot, annak ellenére sem, hogy munkáltatójuknak továbbra is fizetnie kell a járulékokat. Ha a testület határozatában megsemmisíti az erről szóló paragrafust, kérdésessé válhat, mi lesz annak a több tízezer embernek a sorsa, aki az év elején jogfenntartó nyilatkozatot tett arról, hogy ebben az esetben megtartaná nyugdíjpénztári tagságát. A Vegyipari Dolgozók Szakszervezete február elején úgy nyilatkozott, mintegy negyvenezer ilyen dokumentumot helyezett ügyvédi letétbe.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.