A nemzetközi pénz- és tőkepiacokat nyomasztja, hogy az Egyesült Állakom vezető politikusai továbbra sem tudtak megegyezni abban, hogy növeljék az USA államadósságának felső korlátját.
A 32 iparvállalat Dow Jones indexe 0,42 százalékot esett, 52 ponttal 12 540 pontra. A Standard & Poor’s 500 index minimális, 1 pontos leértékelődést mutat, 1 336 ponton áll. Egyesült a technológiai részvények Nasdaq kompozit indexe emelkedett: 0,11 százalékot, 3 ponttal, 2 846 pontra.
A Commerzbank londoni részlegének keddi kimutatása szerint a Kongresszus és a Fehér Ház közötti elhúzódó politikai vita már kezdi éreztetni a hatását a piacokon, de még csak "mérsékelten". A tízéves amerikai kincstárjegy hozama enyhén emelkedett, és a papír kockázati felára a múlt hét végi kereskedés vége óta mostanáig 13 bázisponttal 25 bázispontra emelkedett az összehasonlítható lejárati idejű, Európában irányadó német államkötvény, a Bund hozama felett.
Az S&P ehhez fűzött elemzésében közölte: az adósságplafon körüli politikai vita jelenlegi dinamikája alapján "legalább egy a kettőhöz" az esélye annak, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat, akár abban az esetben is, ha megszületik az egyezség az adósságlimit-emelésről, de a cég megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú költségvetési és adósságkonszolidációt.
A Standard & Poor''s hozzátette: ha az amerikai kormány "akármilyen rövid időre is" elmarad piaci adósságának törlesztésével, az azt eredményezheti, hogy a cég a hosszú és a rövid lejáratú amerikai államadósságra egyaránt "SD" - szelektív nem teljesítő - besorolását ad, vagyis gyakorlatilag fizetésképtelennek minősíti az Egyesült Államok kormányát.
Az európai indexeknek sem volt miért örülni. A francia CAC-40 index 0,65 százalékos leértékelődést mutat, a német DAX stagnálás közelében áll zárás előtt. Az angol FTSE-100 index 0,2 százalékkal került feljebb.
A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe a BUX 0,66 százalékot esett, 144,66 ponttal 21 724,7 pontra. A vezető részvények közül csak az OTP tudott erősödni: a bankrészvény 0,07 százalékos pluszban, 5 539 forinton búcsúzott.
A Mol 0,85 százalékkal értékelődött le, az olajpapírokért 20 415 forintot kell adni a Budapesti Értéktőzsdén. A Richter 1,25 százalékot esett 37 010 forintra. A Magyar Telekom veszítette a legnagyobbat a vezető részvények közül: 1,65 százalékos mínuszban zárt 538 forinton.
A svájci frank ugyan mérsékelten gyengült, miután az UBS fogyasztói indikátora 1,48 pontra süllyedt a májusi 1,88 pontról, azonban a frank továbbra is biztonságos menedéket nyújt kockázatkerülés esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.