A magyar privátbanki szolgáltatók által kezelt ügyfélvagyon több mint 11 százalékkal, 2486 milliárd forintra nőtt 2010-ben, amely, bár elmarad az egy évvel korábbi ütemtől, mindenképpen figyelemre méltó teljesítmény – derül ki a BloChamps Capital Pénzügyi Tanácsadó Kft. által közzétett adatokból. A képet ugyanakkor árnyalja, hogy a szolgáltatók által nyilvántartott ügyfelek száma csaknem negyedével, 54 ezer fölé emelkedett: vagyis az ügyfélszám jóval gyorsabban nőtt a kezelt vagyonnál.
A tanácsadók száma viszont változatlanul visszafogott ütemben emelkedik a hazai piacon: az adatokat szolgáltató szereplőknél 509-en dolgoztak 2010 végén, amely alig 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A lassuló magyarországi vagyonbővülés ugyanakkor nagyjából összhangban áll a globális folyamatokkal. A rendelkezésre álló adatok szerint a pénzügyi szolgáltatók a vagyonos ügyfelek 121,8 ezer milliárd dollárját kezelték 2010 végén a világon, ez 8 százalékkal haladja meg a bázist, míg egy évvel korábban még bő 10 százalékos volt a vagyonnövekedés. Európa mind a tavalyi, mind a 2009-es növekedés alapján elmarad az átlagtól: tavaly 4,8, azt megelőzően pedig 7 százalékos volt a vagyonbővülés.
A BloChamps Capital által a közelmúltban megrendezett privátbanki konferencián elhangzott: 2008 és 2009 után tavaly a világ privát bankjai már a bizalom visszaszerzésére koncentráltak, amely a pénzügyi válság nyomán ingott meg az ügyfelek egy részében. Ennek részeként intenzíven törekedtek az átlátható, korrekt pénzügyi tanácsadásra, ezen belül a saját termékek preferálása helyett az ügyfél igényeinek teljes körű kielégítésére koncentráltak, akár más szolgáltató termékeinek ajánlásával is. Emellett megfigyelhető az is, hogy a szolgáltatók mind jobban figyelnek a legmagasabban pozicionált vagyonos rétegekre: ez az ultra high net worth (ultramagas nettó vagyonú) kategória, amely 30 millió dollár feletti vagyon felett diszponál.
A pénzügyi tanácsadók idei preferenciáinál a részvények súlya eléri a 20 százalékot, de viszonylag jelentős – 11 százalékos – a kereskedelmi ingatlanok és a készpénz aránya is. Érdekes ugyanakkor, hogy míg a tanácsadók 10 százalékos súllyal preferálják az aranyat, addig az ügyfelek csupán 3 százalékkal.
A leggazdagabb „háztartások” száma alapján ugyanakkor nem hozott komoly változásokat 2010, hiszen az első öt pozícióban ugyanazok az országok szerepeltek, mint egy évvel korábban. A Boston Consulting Group adatai szerint tavaly is az Egyesült Államokban volt a legtöbb (5,22 millió) a dollármilliomos háztartások száma, utána Japán és Kína következett 1,53, illetve 1,11 millióval. A milliomosok aránya alapján ugyanakkor már jóval eltérőbb a kép: Szingapúrban nagyjából minden hatodik család legalább ekkora pénzügyi vagyonnal rendelkezik, de Svájcban is majdnem 10, Katarban pedig 9 százalékos ez az arány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.