Nemzetközi tanulmányok szerint 2015-re a világszerte telepített ATM-készülékek száma várhatóan eléri a 3,1 milliót – a növekedés elsősorban a fejlődő országok (Kína, a Közel-Kelet, a dél-amerikai térség, a közép-európai régió) piacain várható. „Magyarországon az elmúlt három évben lelassult az üzletág növekedése, de rövid időn belül a szektor visszatérhet a dinamikus fejlődési pályára, az ügyfelek elvárásai miatt a pénzintézetek ugyanis hamarosan várhatóan megkezdik ATM-szolgáltatásaik és lefedettségük bővítését. Ez többmilliárdos piacot nyithat az üzemeltetők számára” – állítja Kárpáti Balázs, a Brink’s Magyarország vezérigazgatója.
A lakossági elvárások mellett az ATM-kiszolgálási üzletág átalakulását és bővülését hozhatják a hitelintézetek költségracionalizálásra és erőforráshatékonyság-növelésre irányuló törekvései is. „A költséghatékony kiszolgálási rendszerek – mint például a teljes körű készpénz- és kártyamenedzsment lehetősége, a megfelelő szintű karbantartói és műszaki kiszolgáló háttér, az ATM-ek mindenkori töltöttségi szintjéhez igazodó szállítói útvonaltervezés és a megerősített védelmi rendszerek – már Magyarországon is elérhetők. Az üzemeltetők ezekre a kérésekre is kész megoldásokkal tudnak szolgálni. Ráadásul a csökkenő üzemeltetői költségek hatását az ügyfelek is érezhetnék a mérséklődő tranzakciós, ATM-használati és kártyadíjak révén” – mutatott rá a vezérigazgató.
A globális trendek egy része egyelőre azonban elkerüli a magyar a piacot, a lakosság döntő hányada ugyanis még mindig idegenkedik az elektronikus pénzügyi szolgáltatásoktól. „A számlafizetés és az automatákon keresztül történő folyószámla-menedzsment már Magyarországon is elérhető néhány hitelintézet hálózatában, azonban ezeknek a megoldásoknak a tömeges elterjedése egyelőre nem várható” – véli Kárpáti Balázs.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2010 végén 4843 bankjegykiadó automata működött a hazai piacon, ez nem egészen százdarabos bővülést jelentett az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. Az automatáknál végrehajtott készpénzfelvételi tranzakció száma pedig harmadik éve csökken: 2010-ben 124,5 millió készpénzfelvétel történt a hazai automatáknál, 5758,1 milliárd forint értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.