Ha már most bevezetnék a „túl nagy, hogy csődbe menjen” szabályrendszert, akkor ennyi hitelintézet lehetne kockázatos, azonban nem közölték, hogy melyek ezek. A Bázel III 7 százalékos Tier 1 tőkekövetelménye mellett a rendszerszinten kockázatos bankoknak 1–2,5 százalékpontnak megfelelő jó minőségű tőkére lenne szükségük kockázatokkal súlyozott eszközértékük arányában. A pótlólagos tőkekövetelmény attól függően változna az egyes bankokra, hogy az mekkora kockázatot jelent a globális gazdaságra, így fontos szempont a méret, a fenntarthatóság mértéke és az intézmény aktivitása.
A 2,5 százalékos extra tőkekövetelmény négy bankra lenne érvényes a Morgan Stanley múlt hónapban közzétett elemzése szerint. A közgazdászok úgy látják, ebbe a csoportba tartozna a HSBC, a Citigroup, a Deutsche Bank és a BNP Paribas. E négy hitelintézet közé kerülhet még a Bank of America, a JPMorgan, a Barclays és a Royal Bank of Scotland is – teszik hozzá a Morgan Stanley elemzői.
Nem mindenki ért egyet a szigorú szabályokkal. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase és Brian T. Moynihan, a Bank of America vezérigazgatója szerint az új szabályok korlátozzák a hitelezést és ártanak a gazdaságnak. A bankok nem használhatják majd a bizonyos körülmények között átváltható kötvényeiket (CoCo kötvények) a követelmények eléréséhez, mert a bázeli felügyelet szerint a CoCo kötvények nagy része nincs tesztelve. Ezeket a kötvényeket akkor lehet törzsrészvényekké alakítani, amikor a bankok tartaléka egy bizonyos szint alá esik. Az új szabály szerint, ha a hitelintézet tőkemegfelelési mutatója a megengedett határ alá zuhan, nem válthatják részvénnyé a CoCo kötvényeket, hogy helyreálljon a bank tőkeellátottsága.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.