A pénzügyi rendszer szempontjából meghatározó intézményeknél indokolt az extra tőkekövetelmények meghatározása – állapította meg párizsi ülésén a Pénzügyi Stabilitási Tanács (Financial Stability Board, FSB). Az olasz jegybankot is irányító és az Európai Központi Bank élén Jean-Claude Trichet-t váltó Mario Draghi vezette testület szerint a nagyobb szereplők számára egy és két és fél százalékpont közötti extra tőkekövetelményt kell meghatározni annak érdekében, hogy stabilitásuk kedvezőtlen külső körülmények esetén is fennmaradjon.
Az érintett nagybankok persze érthetően nincsenek elragadtatva a várható szigorítástól: érvelésük szerint az újabb korlátok azt eredményezik, hogy lelassul vagy megáll az egyébként is igen törékeny gazdasági fellendülés. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase & Co. vezérigazgatója és Brian T. Moynihan, a Bank of America első embere is hangot adott korábban azon véleményének, hogy a szigorodó tőkekövetelmények károsak a gazdasági fejlődésre – emlékeztetett a Bloomberg hírügynökség.
„Az extra tőkekövetelmények előírása jóval többet jelent annál, mint első látásra tűnik” – nyilatkozta a Bloombergnek Monika Mars, a PricewaterhouseCoopers AG zürichi részlegének igazgatója. Ez a lépés nem csak arról szól – tette hozzá –, hogy az alapesetben előírt 8 százalékos elsődleges tőkerátát megemelik egy vagy két százalékponttal, hiszen a tőke elszámolására vonatkozó előírások is szigorodnak. Így – hangsúlyozta a könyvvizsgáló-tanácsadó cég szakértője – könnyen előfordulhat, hogy a ma 8 százalékosnak feltüntetett tőkeráta a jövőben már csak négynek felel meg.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.