Az arany árfolyama július eleje óta 1.500 dollárról, 1.600 közelébe emelkedett, elsősorban olyan globális makrogazdasági okok miatt, mint a görög, az olasz és az amerikai adósságproblémák.
A World Gold Council, az arany Világtanács adatai alapján a teljes 2011. első negyedéves kereslet 981,3 tonna volt (43,7 milliárd dollár értékben), amely 11 százalékos bővülés az előző évhez képest. Az igény jelentős részét a befektetői érdeklődés adta, valamint néhány feltörekvő piaci ország jegybankja felől is érdemi kereslet mutatkozott – áll az OTP Alapkelező elemzésében. Hozzáteszik, érdekes, hogy Kínában hiába drágult helyi devizában az arany 25 százalékot, a kereslet így is 32 százalékkal nőtt.
Úgy tűnik, a keresleti oldal bővülése és a világgazdasági bizonytalanságok támogatják az árfolyam további emelkedését. Mielőtt azonban aranyrudak és érmék felhalmozásába kezdenénk, fontos tudni, hogy az aranybefektetés kockázata viszonylag magas. Jól mutatja ezt a napokban bekövetkezett kisebb korrekció is, ami annak tudható be, hogy a befektetők bíznak benne, hogy a gazdaságilag erősebb európai államok kisegítik Görögországot nehéz helyzetéből.
„Érdemes lehet ezért szélesebb körű, jobban megosztott árupiaci befektetésben gondolkozni, akár áru- és nyersanyagpiaci befektetési alapokban. Ezeknek az alapoknak a vagyonkezelői az aktuális piaci folyamatokat mérlegelve növelik vagy éppen csökkentik az arany részarányát, a kockázatot pedig egyéb termékekkel (búza, szója, ezüst, réz) csökkentik” – vélekedett Halóka Ádám az OTP Alapkezelő befektetési szakértője.
Persze aki kizárólag aranyba szeretne fektetni, a jelenlegi világpiaci bizonytalanságok, a stabilan növekvő kereslet miatt számíthat az arany árának további szárnyalására, de a közelmúlt komoly áremelkedései miatt az azonnali beszállás előtt egy erősebb korrekció kivárása ajánlott – zárul az elemzés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.