A svájci frank mutatja a legnagyobb túlértékeltséget a vezető fizetőeszközök közül, azonban a kereskedők úgy látják, hogy tovább erősödhet, mert Európai Unió szuverén adósságválsága nagyobb gazdaságokat is kezd megfertőzni.
Az alpesi deviza historikus csúcsra erősödött a dollárral, az euróval és az angol fonttal szemben is hétfőn, miután az olasz és spanyol kötvényhozamok az euró létrejötte óta a legmagasabb szintre emelkedetek – írja a Bloomberg.
Devizapiaci kereskedők felülvizsgálták áprilisi előrejelzésüket, és még lejjebb várják az euró/frank jegyzést az év végére. „Úgy néz ki, hogy a svájci frank paritásra fog erősödni az euróval szemben” – mondta John Taylor, az FX Concepts LLC, a világ legnagyobb valuta hedge fundjának alapítója. „Az EU nem dolgozik a probléma valós megoldásán, csak foltozgatja azt”, amely csak egy ideig működik – emelte ki Taylor.
A svájci frankot favorizálják a kereskedők, mert Svájc folyó fizetési mérleg többlettel rendelkezik, és a munkanélküliségi ráta mindössze 3 százalékos (szemben az euróövezeti 9,9 százalékkal), és a német gazdaság közelsége is segít az exporton keresztül.
„A svájci frank erős maradhat nagyon hosszú időn keresztül, mert az európai adósságválság nem oldódik meg hamar” – mondta Sebastian Galy, a Societe Generale SA vezető devizastratégája. „Egy globális növekedési krízisben vagyunk” – folytatta az elemző, megjegyezve, hogy a Svájcban a környezet és a mérlegek tiszták.
Korábban a svájci UBS Bank szakértői vélekedtek úgy, hogy kialakulhat a paritás, amennyiben Görögország rendezetlen államcsődbe kerül, illetve az adósságválság megfertőz nagyobb euróövezeti országokat is.
Aggodalomra ad okot, hogy az euró/frank paritás óriási piaci kockázatkerülés közepette jöhetne létre, így valószínűleg a 270 körül ingadozó euró/forint sem maradhatna ezen a szinten.
A spanyol és olasz kötvények egyre közelebb állnak a kritikus, 7 százalékos szinthez, amelyen elemzők szerint már igen nehéz piaci forrásokhoz jutni. Az olasz 10 éves állampapírok hozama ebben a hónapban 6,02, a spanyol adósságpapírok hozama 6,31 százalékon is alakult.
Iszonyatos frankszárnyalás
A frank a legjobban teljesítő deviza 9 fejlett piaci társához viszonyítva az elmúlt évben: 17 százalékot erősödött a Bloomberg Korreláció-súlyozott indexében. Az ausztrál dollár a második, 10 százalékos emelkedéssel.
A frank erősödése segített abban, hogy az infláció alacsony maradjon Svájcban, és ez lehetővé tette, hogy a Svájci Nemzeti Bank (SNB) nulla közelében tartsa az irányadó kamatszintet. A svájci infláció 0,6 százalék júniusban, szemben az euróövezeti 2,7 százalékkal.
A valutastratégák konszenzusa szerint az euró/frank árfolyama 1,26 százalék lehet év végére, miközben áprilisban még 1,34-es szintre várták a kurzust. „Amennyiben az euró válsága folytatódik, láthatjuk, amint paritásra kerül az árfolyam” – mondta Geoff Kendrick, a Nomura európai valutastratégája.
A Bloomberg emlékeztet, Thomas Jordan, az SNB alelnöke ebben a hónapban közölte: „nagyon közelről figyeljük az euró/frank árfolyam alakulását”, és „lehetőségünk van cselekedni”, amennyiben deflációs veszélyt látunk, illetve általános visszaesését a fogyasztói árakban. Az SNB 2010 közepéig 15 hónapon keresztül jegybank intervencióval avatkozott be a piaci folyamatokba, hogy megállítsa az alpesi valuta felértékelődését.
A svájci frank kereslete nem valószínű, hogy csökken, kivéve, ha a kockázatkerülés jelentősen mérséklődik. A jegybanki fenyegetés nem elég, hogy megakadályozza a vásárlásokat – mondta Roberto Mialich, az UniCredit vezető valutastratégája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.