BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az arany szárnyal, az ezüst miért nem?

A részvények szakadása közepette ismét beigazolódott, hogy az arany az egyedül igazán válságálló nemesfém. A hagyományosan az ipari fémekhez sorolt ezüst (az ezüstkereslet 80 százalékáról az ipar gondoskodik) a globális recessziótól való rémület közepette komoly veszteségeket volt kénytelen elszenvedni. Ez annak köszönhető, hogy a világgazdaság esetleges zsugorodásával az ipari termelés is visszaeshet, ami csökkenő ezüstkereslettel járna – tájékoztat az aranypiac.hu.

Az elmúlt héten csütörtökön ismét rekordot döntött az arany árfolyama, amikor Londonban a délutáni kereskedésben 1.679,50 dollárig emelkedett a jegyzés. A hét eleje óta szárnyaló aranyár az egyre negatívabb nemzetközi pénz- és tőkepiaci hangulatra adott válaszként értelmezhető. Míg az arany csúcsot döntött, addig a részvények és az ipari nyersanyagok gyakorlatilag szabadesésbe váltottak. A recessziós félelmek és a piaci pánik által generált hatalmas eladási hullám 2 billió dollárt is meghaladó vagyont semmisített meg néhány röpke óra alatt, kísértetiesen emlékeztetve a 2008. szeptember 29-e tőzsdekrachra, amely a három éve kezdődött gazdasági válság nyitányát adta.

A tőzsdék zuhanása rövid időre mínuszba húzta a sárga nemesfém spotárfolyamát is, amikor számos piaci szereplő arra kényszerült, hogy aranybefektetése eladásával fedezze a részvénypiacokon elszenvedett veszteségeit. Másnap, pénteken azonban már ismét erősödő jegyzések jellemezték az arany kereskedését, amely így unciánként 1.658,75 dolláron, forintban pedig eddig még soha nem látott 320.935 forintos csúcson fejezte be Londonban az elmúlt hetet. Dollárban számolva ez csaknem 20 százalékos (forintban +12,05 százalék) növekedést jelent az év kezdete óta, míg a részvénypiacok teljesítményét mérő amerikai Dow Jones (-5,75 százalék) és a hazai BUX-index (-8,72 százalék) az év eleje óta csak vesztettek az értékükből.

A részvények szakadása közepette ismét beigazolódott, hogy az arany az egyedül igazán válságálló nemesfém. A hagyományosan az ipari fémekhez sorolt ezüst (az ezüstkereslet 80 százalékáról az ipar gondoskodik) a globális recessziótól való rémület közepette komoly veszteségeket volt kénytelen elszenvedni. Csütörtökön, a szürkésfehér nemesfém napon belüli közel 8 százalékos tőzsdei esését az a félelem alapozta meg, hogy a világgazdaság esetleges zsugorodásával az ipari termelés is visszaeshet, ami csökkenő ezüstkereslettel járna.

Ugyanakkor a piaci pletykák szerint a tőzsdék negatív hangulatát egyes nagybankok is megpróbálták kihasználni a nemesfémeknél való intervencióra. A cél az egyéb befektetésekből a nemesfémek felé menekülő tőke feltartóztatása lehetett. Ugyanakkor több amerikai óriásbank is jelentős short-pozíciókkal spekulál csökkenő árakra a nemesfémeknél, ezért nem érdekük az árfolyamok emelkedése, hiszen azok még további erősödés esetén hatalmas veszteségeket termelnének a számukra.

A hét eleji erősödésének köszönhetően még a későbbi veszteségek dacára is mindössze 1 százalékos mínusszal, 39,24 dolláron (7.592 forint) zárta az ezüst az elmúlt hetet a londoni árfixing alapján. A májusban indult, majd július elejétől ütemváltással felgyorsult rövidtávú trend a korrekció ellenére sem sérült érdemben.

A részvényeknél bekövetkezett krachért főként azok a politikai döntéshozók okolhatóak, akik az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos viszályukkal meglehetősen sok porcelánt zúztak szét a befektetőknél. Ezért sokan most inkább zsákolják az aranyat, mintsem hogy bármely kormányzat fizetési ígérvényeiben bíznának. A világ legnagyobb aranyba invesztáló tőzsdén kereskedett befektetési alapja, az SPDR Gold Trust készletadatai ékes bizonyítékként szolgálnak a tőke menekülésének irányára. Az alap aranykészlete péntekig 1.286,30 tonnára hízott, ami csak az utóbbi négy hétben 80 tonnás növekedést jelent 4,3 milliárd dollár értékben.

A Lehman Brothers befektetési bank 2008. szeptemberi csődje és a görög államháztartás tavaly májusi első segélykiáltásait követően jelenleg a harmadik nagy vásárlási hullám söpör végig a befektetési arany piacán. A kereskedőknél a mostani válságos időkben a sokszorosára növekszik a kereslet a nyugodtabb időszakokhoz képest. A nemesfém iránti vásárlási kedv visszaeséséhez a negatív hírek elcsendesedésére lenne szükség. Most azonban úgy tűnik, hogy az egyre ziláltabb viszonyokat tükröző hírhelyzet az elkövetkezendő hónapokban inkább csak még tovább fogja erősíteni a befektetők biztonság iránti vágyát.

A bizonytalanságok közepette pedig az amúgy már igen magas szinten járó aranyár sem jelent visszatartó erőt a vásárlók számára. A fékezhetetlen vásárlási kedv azokra a félelmekre vezethető vissza, amelyek az amerikai és az eurózónabeli gazdaságok gyenge növekedési kilátásaival kapcsolatban kaptak lángra, és amelyeket még az Egyesült Államok és az eurózóna több országának ledolgozásra váró gigantikus adósságállománya is tetéz.

Az USA leminősítése a Standard & Poor''s hitelminősítő által nem csak hatalmas pofon Amerikának, de a kincstár költségeit még évi 100 milliárd dollárral meg is növelheti a dráguló adósságszolgálat. Az Egyesült Államok államkötvényei ezzel alacsonyabb státuszba kerültek, mint a német, a brit, a francia vagy éppen a kanadai kincstárjegyek. A negatív kilátással ellátott leminősítés miatt különösen Kínának lehet oka nyugtalanságra, miután Kína 1 billió dollár értékű amerikai kötvény birtokosaként az USA legnagyobb hitelezőjének számít. Peking még pénteken, nem sokkal a leminősítés nyilvánosságra hozatala előtt fel is szólította Washingtont strukturális adósságproblémáinak megnyugtató rendezésére.

Az amerikai leminősítés híre pénteken a legtöbb tőzsde zárása után érkezett. A hétvége nemzetközi válságtanácskozások és igen borúlátó előrejelzések jegyében telt. A vasárnap is nyitva tartó arab és izraeli börzék mindenesetre jelentős zuhanást mutattak, ezért legalábbis a hétfői tőzsdenyitás a nyugati világban is élénkpiros számokat hozhat. A jelen helyzetben konkrétabb árfolyamcélokat a nemesfémek esetében egyre nehezebb megfogalmazni, hiszen a piacokat az utóbbi időkben mozgató események többször is merőben váratlan dinamikával törtek a felszínre.

Egy valami azonban teljesen egyértelmű: amíg a monetáris politika a pénzmennyiség növelésével szándékszik a büdzséken keletkezett lyukakat betömni, és a gazdaság motorját felpörgetni, addig az arany ára emelkedni fog. Az ezüst eközben jellemzően árnyékként követi a drágább nagytestvért, amihez azonban alkalmasint jókora fáziskések és gyomorszorítóan nagy kilengések is hozzátartozhatnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.