New Yorkban az arany ára unciánként 3,6 százalékkal emelkedett, és rekordnak számító 1774,80 dollárt ért el, az indiai Mumbaiban pedig 1753,70 dolláron kereskedtek a sárga fémmel. Az azonnali szállítású arany ára is 3,1 százalékkal ugrott meg, és ugyancsak mindenkori csúcsnak számító, 1772,38 dolláros szintet ért el. A nemesfém idén eddig 23 százalékkal drágult és 2008 óta most először drágább, mint a platina. Ha a tendencia folytatódik, az arany immár a tizenegyedik, emelkedést hozó évet zárhatja.
A Goldman Sachs a közelmúltban megemelte a sárga fém árára vonatkozó prognózisát és jelenlegi álláspontjuk szerint egy év múlva már 1860 dolláron kereskednek majd az arannyal. Az Egyesült Államok leminősítését követően a Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a piac ismét egy újabb, globális recessziótól tart.
"Az embereknek nincs más befektetési alternatívájuk" – fogalmazott Kishore Narne, a mumbai Anand Rathi Commodities kutatási részlegének vezetője a Bloombergnek nyilatkozva. A szakértő szerint ezért az arany akár egy hónapon belül elérheti az 185 dolláros unciánkénti árat. Indiában és Kínában már most rekordon áll a határidős arany ára. A világ két legnagyobb aranyfogyasztója már érzékeli is a száguldó árfolyamokat: a legnagyobb indiai ékszerkészítő és –exportőr, a Rajesh Exports elnöke, Rajesh Mehta úgy látja: a kereslet mérséklődött az elmúlt hónapokban, a vásárlók kivárják az árak normalizálódását.
Az aranypiac.hu szakportál saját forgalmán alapuló tapasztalati szerint a legkeresettebb befektetési arany termékek a 10 és 100 gramm közötti aranyrudak, de alkalmanként előfordulnak több kilós vásárlások is. A 2008-as válság tapasztalatai egyszer már megmutatták, hogy akkor a hirtelen megugrott kereslet átcsapott a nemesfémfinomítók és gyártók feje fölött, akik három műszakban sem voltak képesek a rendeléseket teljesíteni.
A befektetőknek akár hetekig is várniuk kellett a megrendelt aranyrudak kézhezvételére. Ez a helyzet most ismét küszöbön áll, a fizikai arany forgalmazói európaszerte már csak egyik napról a másikra élnek. Ugyanakkor egyelőre csak kapacitásproblémákról van szó a gyártási és szállítási folyamatok során, nem az alapanyag van kifogyóban. A világ aranybányái eddig még soha nem látott mennyiségben termelik felszínre a földkéreg aranykészleteit.
A bruneinews.net pénteki híradása például növekvő kitermelésről számolt be a legnagyobb aranykitermelő Kínában, ahol 164,42 tonnára nőtt a felhozatal az év első hat hónapjában, ami 3,25 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.