A FTSE Eurofirst Index e hónapban már 15 százalékot esett, és elképzelhető, hogy a legnagyobb havi veszteséget mutatja fel 1997 óta. Az S and P 500 határidős index pedig 0,8 százalékot esett Ázsiában. A japán Nikkei 225 index 2,1 százalékkal zuhant, a koreai KOSPI index több mint 6 százalékkal és a tajvani tőzsdeindex pedig 4 százalékkal.
A Reuters megjegyzi, hogy az euróövezetben kialakult válság megfertőzheti a térség pénzügyi rendszerét és nyomást gyakorolhat a rövid távú finanszírozást nyújtó piacokra, egyes európai bankokat arra kényszerítve, hogy magasabb kamatokat fizessenek az amerikai dollárkölcsönök után, felidézve a 2009-es évek végének sötét napjait. A brit hírügynökség szerint mindez arra emlékeztet, amikor a Lehman Bothers amerikai befektetési bank összeomlása után elfogyott a finanszírozás a piacról.
"Egyértelmű, hogy az euróövezetben működő bankok nehezen tudnak pénzt előteremteni" - fogalmazott Joe D’Angelo, a Prudential Fixed Income ügyvezető igazgatója, aki 50 milliárd dollárnyi eszközt felügyel. Az Octopus Investments vezetőjének megfogalmazása szerint azért pánikolnak a befektetők az európai bankok miatt, mert a pénzintézeteket az európai kormányok finanszírozzák, viszont most már az államok finanszírozási sem feltétlenül biztosított.
Az amerikai dollár közben szerényen erősödött Ázsiában, mivel a befektetők a csökkenő hozam ellenére az erősödő amerikai kincstárjegyek biztonságába menekültek. "Továbbra is feszültségek vannak az ázsiai devizaswap piacokon, ahol a befektetők dollárt adnak el, majd határidős dollárt vásárolnak, hogy némi rövid távú amerikai dollárfinanszírozáshoz jussanak" – mondta Frances Cheung, a Crédit Agricole stratégiai kérdésekkel foglalkozó szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.