Kis emelkedéssel nyitás, óriási, 6 százalékos zuhanás, majd lassú korrekció – nagyjából így lehet leírni a BUX index tegnapi szereplését, amely végül 2,5 százalékos csökkenést és 18 638 pontos záróértéket hozott szokatlanul erős, 30 milliárdos forgalom mellett. Az ideges viselkedésével a BUX természetesen nem állt egyedül: a nagy európai részvényindexek nagyjából ugyanezt a pályát írták le, igaz, a zuhanás mértéke jóval elmaradt a budapestitől.
Az európai részvényindexek zuhanását fűti, hogy egyre több jel érkezik arról, hogy a gazdasági növekedés lassul szerte a világban. Az európai szuverén adósságválság tovaterjedése is fokozhatja az aggodalmakat: ha a válság eléri Spanyolországot és Olaszországot, az EU-nak nem lenne pénze megmenteni ezeket az országokat. A DAX és a többi meghatározó index is elveszítette a fontos támasznak tekintett (és sokak által az emelkedő trendet meghatározó) 200 napos mozgó átlagot, amely trendfordulót jelenthet, és persze nem használ a piacoknak Amerika leminősítése sem.
Az igazán aggasztó viszont az, hogy az elemzők teljesen tanácstalanok a tőzsdék várható mozgását illetően, vagyis az indexek viselkedése még akár hetekig teljességgel kiszámíthatatlan maradhat. Egyelőre nem tudni, meddig folytatódik a lejtmenet a tőzsdéken, mivel a befektetők továbbra sem látják egyértelmű jelét az adósságválság megoldásának – vélekedtek az MTI által megkérdezett szakértők. Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője elmondta: a befektetők egyelőre azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok és a dél-európai államok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és a növekvő kötvényhozamok miatt fenntarthatatlan pályán mozognak – mondta Kuti Ákos. Hozzátette: az is elvette a befektetők kedvét, hogy jelentősen romlottak a növekedési kilátások. Az elemző hangsúlyozta: a kötvény-, részvény- és devizapiac között nagy az „együtt mozgás”, így például egy amerikai részvénypiaci eséskor csökkennek az európai indexek, és a nyersanyagpiacok is esnek, egyes devizák gyengülnek, a befektetők pedig az aranyba menekülnek. Kifejtette: a konkrét hírek már nem tudják tompítani az esést, az államoknak kell „kiállniuk” és olyan hiteles programokat bejelenteni, amely a két faktor – adósság és gazdasági növekedési kilátások – közül legalább az egyikben megoldást kínálnak.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.