Ahhoz, hogy az idén meglegyen a kétmilliárd eurónyi tőkeexport, az év hátralévő időszakában a hazai vállalkozások befektetési aktivizálódására van szükség. Ugyanis a rendelkezésre álló első negyedéves adatok elég gyenge eredményt mutatnak. A nettó tőkekivitel 380 millió euró volt, ez az előző év azonos időszakinál 540 millióval kevesebb. A nem adóssággeneráló tőkekivitelen belül a részvényformájú tőkeexport egyenlege 265 millió euró (az előző év azonos időszakinál 97 millióval több), míg az újra-befektetett jövedelemé 170 millió euró (a tavalyi azonos időszakinál 16 millióval több) volt. Az adóssággeneráló egyéb tőkemozgások egyenlege –55 millió euró volt, ez a 2010. első negyedévinél 653 millióval kedvezőtlenebb. Ez a negatív egyenleg alapvetően arra vezethető vissza, hogy a külföldi leányvállalatok 619 millió euróval több tulajdonosi hitelt fizettek vissza, mint amennyit a magyar anyák nyújtottak nekik – derül ki az NGM összesítéséből.
Az év első negyedében a legnagyobb értékű részvény- és egyéb részesedés formájú (nettó) magyar közvetlen tőkebefektetés külföldön Romániában valósult meg, értéke 99 millió euró volt. Egy-egy komolyabb tranzakciót rögzítettek a statisztikák Svájcban, illetve Cipruson (59 millió, illetve 54 millió euró értékben).
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.