Ennek megfelelően részt kívánnak venni a devizahitelüket végtörleszteni kívánó ügyfelek finanszírozásában is.
– A kedvezményes, rögzített árfolyamon történő devizahitel-végtörlesztés lehetősége a takarékszövetkezetek számára is lehetővé teszi, hogy új, immár forintban nyújtott hitelekkel refinanszírozzák az érintett adósokat. A takarékokkal szemben gyakorta hangoztatott érv ugyanakkor, hogy tőkeerejük nem elég ahhoz, hogy jelentősen növeljék piaci részesedésüket. Mindezek alapján milyennek ítéli a lehetőségeiket?
– A lakossági hitelek finanszírozása semmiféle problémát nem jelenthet a takarékszövetkezetek számára. A vállalati finanszírozásnál persze akadhat olyan projekt, amely egy, magában álló takarék számára – a nagyhitel-korlát miatt – túl nagy, ám ez a lakossági piacon értelemszerűen nem élő probléma. A takarékszövetkezeteknek pedig nincsenek sem likviditási, sem tőkegondjaik: a hitel-betét arány a szektor átlagában 55 százalék környékén mozog, ez igen jó, a tőkemegfelelési mutatónk pedig az előírt 8 százalékos mértéknek jelenleg több mint a kétszerese. Ennek megfelelően teljes mértékben készen állunk arra, hogy növeljük részesedésünket a lakossági hitelpiacon. Ez a növekedés pedig szükségszerű is, hiszen miközben a banki fiókhálózat 40 százalékát mi üzemeltetjük országszerte, a piaci részesedésünk csak öt százalék környékén mozog. Vagyis bőven van még növekedési potenciál, amelyet kihasználhatunk.
– A devizahiteleiket végtörleszteni kívánó ügyfelek köre ugyanakkor finoman szólva sem homogén, vagyis nem mindegyikük feltétlenül kívánatos a pénzügyi szolgáltatók számára. Nem tartanak attól, hogy a várható piacszerzés az ügyfélkör felhígulásával is együtt jár?
– Az ingatlanhitelezés területén a takarékszövetkezeteknek óriási a tapasztalati tőkéjük: elég emlékeztetnem arra, hogy az egyszintű bankrendszer idején csak az OTP Bank és a takarékszövetkezetek kínáltak lakáshiteleket Magyarországon. Másrészt nem is célunk, hogy agresszív stratégiával mindenáron minél nagyobb új ügyfélkört csábítsunk magunkhoz: sokkal inkább azt szeretnénk elérni, hogy azok az ügyfeleink, akik a devizahitelek virágzásának éveiben elpártoltak tőlünk, visszatérjenek hozzánk. Ráadásul a helyi pénzügyi szolgáltatóként működő takarékszövetkezetek igen jól ismerik a meglévő és potenciális ügyfeleiket, ez szintén nem elhanyagolható versenyelőnyt jelent.
– Bár a végtörlesztésről szóló jogszabályt még csak egy hete fogadták el, a kezdeti, inkább tapogatózó jellegű érdeklődés, gondolom, elindult. Ebből a szempontból mik a tapasztalataik?
– Van érdeklődés, de tömegesnek azért nem nevezném. Ebben az időszakban szerintem mindenki felméri a lehetőségeit, tájékozódik, így a fióki forgalom igazi felfutása a következő hetekben várható.
– Az ügyfelek döntését ugyanakkor nagyban befolyásolhatják a kínált kondíciók. Ezen a téren mit tudnak nyújtani a takarékok?
– Az irányadó az, hogy a végtörlesztéshez kínált forinthitel teljes hiteldíjmutatója 10–11 százalék között mozogjon. Az árképzés ugyanakkor minden egyes takarékszövetkezetnél önálló üzleti döntés. Az adósok terhei várhatóan nem növekednek: számításaink szerint, ha egy ügyfél nulla önerővel vág bele az új szerződésbe – a jelenlegi devizahitel-kamatát és a várható futamidőt mint korrekciós tényezőt figyelembe véve –, nem lesz kedvezőtlenebb a havi részlete, mint amilyet jelenleg fizet. Az ügyfélkörünk megtakarítási helyzetét ismerve viszont arra számítunk, hogy a legtöbb ügyfél tud saját vagy a környezetéből származó megtakarítást áldozni arra, hogy csökkentse a tőkerészt, ami már a havi terheinek mérséklődésével jár együtt. Ráadásul a forinthitellel a futamidőt is újra lehet indítani, ez szintén mérsékelheti a havi részletet. A forinthiteleink árazása pedig mindenki számára átlátható: a kamat a hat hónapos bankközi kamatlábhoz (Bubor) kötött, így a futamidő végéig transzparenssé válik.
– A pénzügyi szolgáltatók szempontjából ez az év finoman szólva sem nevezhető kedvezőnek. Pénzügyi értelemben mit várnak 2011-től?
– Nagyjából stagnáló mérlegfőösszeggel számolunk erre az évre a tavalyihoz hasonló adózott nyereség mellett, ám ez a jelenlegi piaci környezetben igen jó eredmény. A működéssel egyébként nincs gond, a bevételek jól alakulnak, ám ennek a hatását sajnos semlegesíti a portfólió minőségének a romlása.
A pozitív eredménynek köszönhetően ugyanakkor fokozatosan növekszik a saját tőke, hiszen a minimális mértékű osztalékfizetés miatt az elért eredmény legnagyobb része a saját tőkét növeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.