A bizottsági ülésen az elnök a PSZÁF 2010. évi jelentéséről számolt be, amelyet a testület többsége általános vitára alkalmasnak talált. Az ülés után Szász Károly az MTI kérdésre közölte: a magyar bankrendszer stabilitása egyértelműen jó, európai összehasonlításban is azt látni, hogy a különböző mutatók a pozitívabb tartományban találhatók, ez különösen igaz a tőkehelyzetre. De az igaz - fűzte hozzá -, hogy a rendszer minden mutatója, a jövedelmezőség, a tőkehelyzet, a likviditás, az eszközminőség tükrözi a pénzügyi-gazdasági válság mai állapotát.
Mint mondta, a bizottsági ülésen egy kérdésre válaszolva arra hívta a fel a figyelmet: a viszonylag pozitív mutatószámok mellett nem lehet attól eltekinteni, hogy a válság okozta bizonytalansági elemek miatt ezek a számok romolhatnak.
A felügyelet elnöke kiemelte azt is, hogy szigorodni fog a szabályozás, mert az unió által bevezetendő bázeli tőke- és likviditásrezsim olyan új plusz feltételeket támaszt a rendszer számára, amelynek átmeneti idő alatt kell megfelelni. Ezzel a magyar bankok mai, a tőkehelyzetükre vonatkozó relatív előnye, bár megmarad, sokkal kisebb lesz - vélekedett. Beszélt arról is, hogy a magyar bankok tulajdonosi körét is érintette a válság.
A végtörlesztési lehetőséget firtató kérdésre azt válaszolta: a bankok várható, vélhetően jelentős vesztesége attól függ, hogy hányan élnek majd a lehetőséggel.
Szász Károly szerint ma még nehéz megmondani, hogy a lehetőség december végi lezárulta után mi történik majd, de valószínű, hogy strukturálisan átrendeződik a piac: megnő a forintfinanszírozás jelentősége, és növekedni fog a relatív súlya azoknak a hitelintézeteknek, amelyek inkább rendelkeznek forintforrásokkal.
Aláhúzta, a rendszert a felügyelet tőke és likviditási szempontból folyamatosan vizsgálja, és ha kell, minden szükséges intézkedést megtesz majd. Hozzátette: látható már egyes bankoknál, hogy ha a különböző vészhelyzeti szcenáriók bekövetkeznek, milyen mértékben romlik majd a tőkehelyzetük. Közölte azt is, hogy erre a pénzintézetek is felkészültek.
A rendszer a stabil, biztonságos marad a végtörlesztés lezajlása után is - fogalmazott azzal, hogy nem lát olyan veszélyt, amelytől különösen félni kellene.
Azt mondta, még: a végtörlesztési lehetőségnek inkább az a veszélye, hogy a bankrendszer egyensúlyi állapota az átalakult üzleti profil, a csökkentett hitelezési aktivitás mellett áll be, ez pedig lassíthatja a gazdasági növekedést. Úgy vélekedett, hogy a bankok kivárnak majd, nem vonulnak ki, nem vonnak ki tőkét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.