BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az IMF menetrendet kérhet az extra adók eltörléséről

Magyarország ismét készenléti hitelmegállapodást kényszerül majd kötni a Nemzetközi Valutaalappal, ugyanis a többi, elvben rendelkezésre álló programfajta (elővigyázatossági, rugalmas, kibővített hitelprogram) feltételeinek nem felel meg – állította a Világgazdaságnak egy az IMF ügyeit belülről is kiválóan ismerő szakértő.

Habár az elmúlt pár évben a készenléti hitelhez kötelezően kapcsolódó gazdaságpolitikai programban a korábbinál kevésbé szigorú megkötéseket alkalmaz a valutaalap (például a strukturális reformok terén), elengedhetetlenek tűnik, hogy belekerül több, az IMF vesszőparipájának számító vállalás. Olyan területeket érinthetnek ezek, mint a transzparencia, a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a pénzügyi stabilitás vagy éppen – nem kevéssé pikáns módon – a jegybank függetlensége, s általában véve is egy hiteles gazdaságpolitika. Nem valószínű ugyanakkor, hogy az IMF kérné az extra adók azonnali eltörlését, de azok kivezetésének a menetrendjét igen – véli forrásunk. A készenléti hitel részleteit sem kell lehívni – bár díjat akkor is kell utána fizetni – ám az is lehet, hogy a megállapodás elővigyázatossági módozata lesz végül a megoldás.

Hogy lesz-e és mikor megállapodás, egyelőre nem tudni, ám a tárgyalások megkezdődnek. Budapest ugyanis – négy nappal a bejelentés után – immár hivatalos formában is felvetette ennek szükségességét. „Az IMF egy esetleges pénzügyi segítségre vonatkozó kérést kapott a magyar illetékesektől. Hasonló kéréssel fordultak az Európai Bizottsághoz és jelezték, hogy terveik szerint elővigyázatossági programként kezelnének bármilyen, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság által nyújtott támogatást, amely elérhetővé válhat” – áll abban a közleményben, amelyet tegnap bocsátott ki Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója.
Forrásunk szerint a valutaalap kész lenne gyorsan végigvinni a tárgyalásokat, miként Brüsszel is, ám kérdéses, menynyire fontos és sürgős ez Budapest számára.

Matolcsyék azt gondolhatják ugyanis, hogy maguknak a tárgyalásoknak a ténye is nyugtatja a piacokat. Az azonban jelzésértékű, hogy a IV. cikkely szerinti konzultációkat nem zárta le az IMF Budapesten most járt küldöttsége, arra „egy későbbi időpontban” kerül sor. Vélhetően, mert nem akarják semmilyen értékeléssel, bírálattal nehezíteni az új megállapodás előkészítését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.