BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élénkíthet az új MFB-tőke

Elsősorban a kisvállalkozások hitelhez jutását eredményezheti a Magyar Fejlesztési Bank 60 milliárd forintos tőkeemelése. A kereskedelmi bankok szerint azonban a kormány más eszközökkel is segíthetné a vállalkozások finanszírozását.

A kereskedelmi bankoknak és a kis- és középvállalkozásoknak is jól jöhet az Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkeemelése, amelyről a hét végén jelent meg a kormányhatározat: előbbiek aktívabban vehetnek részt az MFB hitelprogramjaiban, utóbbiak pedig viszonylag olcsón juthatnak több hitelhez. A kormány két hete döntött úgy, hogy 60 milliárd forinttal megemeli az MFB tőkéjét. Így csaknem másfélszeresére nőhet a hitelintézet saját tőkéje.
Az OTP Bank szerint a tervezett tőkeemelés jelentősen növelheti az MFB szavatolótőkéjét. Ha a hitelintézet olcsó hosszú és középlejáratú nemzetközi forráshoz jut és az állam ehhez árfolyam-garanciát biztosít, akkor a kereskedelmi bankok is olcsóbb forintforrással tudják majd a hazai cégek hiteligényét finanszírozni.

A 60 milliárd forintos tőkeemelésnek köszönhetően az MFB forrásai akár 600 milliárd forintra bővülhetnek, ez már érdemben segítheti a magyarországi kis- és középvállalati (kkv) szektor hitelezhetőségét – mondta lapunknak Berki Mihály, a Sopron Bank vezérigazgató-helyettese. Szerinte az így bővülő hitelprogramok sikerének kulcsa a magyar bankrendszer megfelelő informáltsága lehet a rendelkezésre álló forrásokról. A K&H Banknál úgy vélik, hogy az ágazatokra koncentráló hitelprogramok elindítása élénkítheti leginkább a hitelkihelyezést. Jó példának tartják a közösségi közlekedés finanszírozására meghirdetett MFB-hitelkonstrukciót.

Az UniCredit Banknál jónak tartják, hogy a kormány az MFB hitelezési képességének továbbfejlesztésére törekszik. A tőkeemelésnek köszönhetően a jelenleginél kedvezőbb feltételekkel ajánlott forgóeszköz-hitelprogramok megjelenésére számítanak. Az OTP Bank szakértői szerint a forrásbővítésen túl az állam a banki kockázati költségek csökkentésével tudná segíteni a vállalati hitelezést. Úgy, hogy nagyságrenddel növeli és a teljes vállalati körre kiterjeszti a hitelgarancia-lehetőségeket, a meglévő intézményeken túl az MFB-t is bekapcsolja az állami garancia- rendszerbe, és célzott kamattámogatási programokat indít.

A K&H Banknál úgy gondolják, hogy a kereskedelmi bankok által nyújtott hitelek mögé a jelenleginél szélesebb vállalati körre nyújtott intézményi garanciákkal lehetne segíteni a hitelezést. Jelenleg ugyanis csak a kkv-ügyfélkör részére nyújtott hitelek esetén használható intézményi garancia. Szerintük ez kedvezőtlenül hat a kkv-szektorra is, mert annak tagjai gyakran nagy cégek beszállítói. Ha a nagyobb vállalatok nehezen jutnak hitelhez, a kkv-szektor üzleti lehetőségei is szűkülnek.

A Budapest Bank szerint a vállalkozások hiteligényét a piac határozza meg. Ezért a hitelezés- élénkülést a kereslet növekedése idején látják biztosítottnak. Úgy vélik, hogy stagnáláskor a hitelezés bővülése jelentős kockázatnövekedéssel járhat. Hiányolják, hogy a lízingre nincs forintalapú MFB-s kamattámogatásos forrás, amely a legsérülékenyebb ágazatokban sokat segíthetne.

A Sopron Bank vezetője szerint érdemi segítséget jelentene a kkv- szektor finanszírozásában a források és garanciák nagyobb mértékű kiterjesztése a különböző forgóeszköz-, illetve folyószámlahitelek tekintetében, mind azok feltételeit, mind azok összegeit tekintve, elsősorban különböző tipizált termékek segítségével. Az UniCredit Bank szerint pedig fontos lenne, hogy a valóságos igényeknek megfelelő, egyszerűen igényelhető, rugalmas forgóeszközhitel-konstrukciókat is igényelhessenek a vállalkozások.

Világgazdaság - Giczi József-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.