Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a forint árfolyamának mozgása az elmúlt napokban sokáig nem hasonlított a régió többi fizetőeszközének tendenciájára. A rossz állapot magyarázatát így az elemzők döntően a hazai gazdaságpolitikában és az ebből fakadó sérülékenységben keresik.
A régiós trendből először múlt szerdán szakadt ki Magyarország, amikor Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a leminősítés lehetőségéről beszélt, valamint arról, hogy az ország megválna az összes devizában denominált hiteltől.
A következő beszakadás péntek délután jött el, elemzések szerint elsősorban azért, mert a piac a környező országoknál rosszabbul reagált a csalódást keltő olasz kötvényaukcióra. A két és fél éves mélypontot már ekkor elérte a forint a 304 forint körüli euróárfolyammal, a helyzet pedig később tovább romlott
Hétfőn a zloty hozzágyengült a forinthoz – a Bloomberg elemzése szerint elsősorban a Görögországból érkező hírek lehettek ennyire rossz hatással a lengyel helyzetre. Ettől kezdve a forint és a zloty együtt mozgott, messze gyengébben, mint Közép-Európa többi fizetőeszköze. A cseh korona és a román lej értéke sokáig gyakorlatilag nem változott, és a görög hírek megérkezése után is csak szolidan esett, kevesebb mint egy százalékkal. A legtöbb elemzés arra hívja fel a figyelmet: a forint sokkal kiszolgáltatottabbá vált a nemzetközi környezet változásának a végtörlesztési terv bejelentése óta.
Matolcsy György még pénteken az MSZP-s Tukacs István írásbeli kérdésére válaszolva azt írta: a legrosszabb forgatókönyv, amellyel a kormány a költségvetés tervezésénél számolt, 300 forintos euróárfolyammal kalkulál. Ez a miniszter szerint nagyjából 100 milliárd forintos egyenlegromlást jelentene – a büdzsé mostani tervében mindössze 268,5 forintos árfolyam szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.