Újabb részletek szivárogtak ki a Magyar Bankszövetség devizahiteleseket mentő csomagjáról a hvg.hu hírportálon. E szerint a bankok belemennének abba, hogy a kedvezményes árfolyamú végtörlesztés határideje december 31-e legyen, cserébe viszont azt kérik, az így elszenvedett árfolyamveszteség harmadát vállalja át az állam oly módon, hogy a bankok levonhassák ennek összegét a bankadóból. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) prognózisa szerint nagyjából 100 milliárd forintos kár érheti a bankokat a végtörlesztés miatt, más banki számítások azonban ennél lényegesen nagyobb, 200-300 milliárd forintos veszteséget jeleztek előre. Ez még nagyobb lehet, ha a munkáltatók tömegesen élni kezdenek azzal a lehetőséggel, hogy 7,5 millió forint értékig adómentesen támogathatják munkavállalóik végtörlesztését.
A csomag egyik legfontosabb eleme éppen az ebből adódó károk mérséklése. Ez a program ugyanis éppen a fizetőképes hiteleseket segíti, a nehéz helyzetben lévők terheit csak gyarapítja, hiszen a forint gyengülését, a kockázatok és a kamatok emelkedését idézi elő. A végtörlesztés a bankok veszteségein keresztül az egész gazdaságot súlyosan érinti, hiszen csökkenti a hitelintézetek hitelezési lehetőségeit. A bankok szerint ha a kormány nem zárja le a programot ez év végén, jövőre a 2009-eshez hasonló recesszióba eshet a gazdaság. A bankok épp ezért szeretnék, ha a kormány lehetővé tenné a végtörlesztési kérelmek elutasítását abban az esetben, ha a klienseknek nincs minden rendben a kiváltó hitelükkel, vagy nem tudják igazolni, hogy rendelkeznek a kiváltáshoz elegendő pénzzel.
Több tízezer, 90 napon túli késedelembe esett adóson tudnának oly módon segíteni a bankok, hogy a hiteleiket kedvezményes árfolyamon forintkölcsönre váltanák. A veszteség egy részét úgy küszöbölnék ki, hogy a Magyar Nemzeti Banktól szereznének a piacinál alacsonyabb árfolyamon euróforrást. Az árfolyamveszteség egy másik részét a bankok magukra vállalnák, így összességében több tíz százalékkal csökkenhetne az átváltási árfolyam. További kedvezményt jelentene a bedőlt hiteleseknek, hogy a bankszövetség rájuk is kiterjesztené a kormány által bejelentett kamattámogatási programot, amelyben az állam öt éven át évente csökkenő mértékben járul hozzá a kamatterhek mérsékléséhez.
Arra azonban ügyelnének a csomag készítői, hogy a hitelesek ne trükközzenek (vagyis a kedvezmények miatt ne döntsék be direkt a hitelüket), így a támogatási programba bekerülőkre szigorú szabályok vonatkoznának. Vannak olyan adósok is, akiken ez a mentőcsomag sem segít, ezért kiterjesztenék azok körét, akik jogosultak lennének az eszközkezelő segítségének igénybevételére. Az eszközkezelő a vonatkozó kormányhatározat szerint mindössze 5000 lakást vehetne meg 2014 végéig, ám ez kevésnek tűnik. A szám növelése viszont a tervezett 20 milliárd forint körüli keret túllépését jelentené, ezen a bankok úgy segítenének, hogy állampapírok megvásárlásán keresztül hiteleznék az államot.
A még törlesztő adósoknak is segítenének a bankok, méghozzá úgy, hogy kiterjesztenék az árfolyamvédelmi programot. A kormányzati program szerint december végéig léphetnek be ebbe az adósok, ők kedvezményes árfolyamon törleszthetik majd a kölcsöneiket három éven át, miközben a piaci árfolyamon számolt és a kedvezményes részlet különbözete egy gyűjtőszámlán halmozódik. A bankok a belépési időszakot a programba két évvel kitolnák, emellett ha a piaci keresztárfolyamok átlépnének egy bizonyos szintet, a rögzített árfolyamot is megemelnék, hogy a gyűjtőszámlákon ne halmozódjék fel akkora adósság. Ha pedig az árfolyamok messze túllépnének az eddigi történelmi csúcsokon, az államnak is be kellene szállnia a terhek viselésébe. Emellett a bankok megengednék, hogy az adósok a gyűjtőszámlán lévő tartozást egy összegben is visszafizessék, ne csak a devizahitellel párhuzamosan törleszthessék, ahogy az a hatályos jogszabályokban található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.