BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kritikaáradat a végtörlesztésre

A világ legnagyobb hitelminÕsítÕje szerint a bankadó és a kedvezményes árfolyamú végtörlesztés káros hatással van a magyar bankrendszerre, és a szolgáltatók egyre nehezebben tudnak majd hitelezni. Az osztrák pénzügyminisztert felháborította a végtörlesztésrÕl szóló törvény.

Az Európai Központi Bank kedden közzétett kritikája után tegnap a világ legnagyobb hitelminÕsítÕje, a Standard & Poor’s (S&P) is kifejtette véleményét a magyar bankrendszert sújtó intézkedésekrÕl. A hazai bankrendszerre érvényes eddigi, 7-es besorolását a hitelminÕsítÕ nem rontotta ugyan le, de megállapította, az utóbbi idÕben született néhány olyan politikai döntés, amely kifejezetten hátrányosan érinti a szektort – ismerteti az elemzést a Magyar Távirati Iroda. Ezek közé tartozik a pénzügyi intézményekre kivetett különadó és a kedvezményes árfolyamon történÕ végtörlesztés engedélyezése is.

Az S&P 1-tÕl 10-ig sorolja kategóriákba az egyes országok bankrendszerét, a legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb pedig a 10-es. A 7-es kategóriába azért kerültünk, mivel a gazdaság ellenálló képességét és a gazdasági egyensúlytalanságokat illetÕen magas kockázatokat lát Magyarországon a hitelminÕsítÕ, a gazdaságban érvényesülÕ hitelkockázatok terén pedig „nagyon magas” a rizikó. Az ország sebezhetÕségét fokozza, hogy magas az eladósodottság, és nagy a külsÕ finanszírozási igény, így ki van téve a befektetÕi hangulatváltozásoknak.

A hitelminÕsítÕ szerint a következÕ két évben a hitelezés is zsugorodni fog, egyrészt a bankrendszerben szükséges hitelleépítések miatt, másrészt azért, mivel a bankok egyre nehezebben tudnak a hitelezés bÕvítéséhez szükséges tÕkeállományt kiépíteni. Ezek az S&P szerint ronthatják a szektor jövedelmezÕségét. A hitelminÕsítÕ megállapította, hogy 2008 elÕtt a hatóságok nem kezelték megfelelÕen a devizahitelek felvételét, most azonban már törekszenek a problémák orvoslására a szigorúbb fedezeti arányok elÕírásával és a devizahitelezés korlátozásával.

A negatív megállapítások dacára az S&P úgy véli: a magyar bankrendszer stabil. A nagy piaci szereplÕket segíti jól kiépített hálózatuk és stabil piaci részesedésük, amely megakadályozza a túlzott versengést. Mivel állami tulajdonú bank nagyon kevés van hazánkban, ilyen jellegÛ versenytorzító hatástól sem kell tartani. A bankok finanszírozási profilja viszont kiegyensúlyozatlan, mivel a hitelhez képest alacsony a betétállomány. A hitelezéshez hiányzó forrásokat ezért a bankok anyabankjaiktól vagy a bankközi piacon kénytelenek megszerezni.

Bécs megtámadja a végtörlesztést

„Még mindig az a véleményem, hogy ez a törvény inkorrekt, mert tisztességtelenül avatkozik be érvényes szerzÕdésekbe, eleve (európai) közösségi jogot sért. Ausztria ezzel kapcsolatban felülvizsgálati kérelemmel fordult az Európai Bizottsághoz” – nyilatkozta a FigyelÕnek Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter. A miniszter asszony az események tükrében azt sem látja meglepÕnek, hogy az UniCredit csoporthoz tartozó Bank Austria felülvizsgálja magyarországi terjeszkedési terveit. A jelenlegi kormány ugyanis olyan intézkedéseket fogadott el, amelyek csökkentik az ország gazdasági vonzerejét.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.