Előrejelzésük szerint a június végén 4 867 milliárd forintot kitevő lakossági devizahitelek 5 százalékát megtakarításokból, 15 százalékát pedig hitelből törleszthetik kedvezményes árfolyamon az adósok. Így mintegy 873 milliárd forinttal csökken a lakossági devizahitelek állománya. A jegybank szakértői szerint a részvételi arányt jelentősen befolyásolják a kiváltó forinthitelek kondíciói. A jegybank szerint 12 százalék feletti THM mellett 10 évnél hosszabb futamidejű hiteleket nem érdemes átváltani.
A szakértők szerint a végtörlesztés rontja a pénzügyi szektor stabilitását: az átváltás devizakereslete gyengíti a forintot, ez növeli a programban részt venni nem tudók terheit. A bankrendszer vesztesége pedig gyengíti annak hitelezési képességét, az MNB deviztartalékai pedig csökkennek. A végtörlesztésben a jobb minőségű hitelek vesznek részt, ezért a nemteljesítő hitelek arány nő a bankoknál. Az MNB szerint a háztartási szektorban 13 százalékos, a vállalatiban 16 százalékos a nemteljesítési arány.
A jegybank több javaslatot is tesz, ezek közé tartozik a magáncsőd és a pozitív adóslista bevezetése, továbbá a hitelek átalakítási szabályainak szigorítása és olyan új szabályok bevezetése, amelyek portfóliótisztításra ösztönzik a bankokat. A jegybank referenciakamat alapú, fix felárú árazás bevezetését pártolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.