Mi történik a világban?
A kotta ugyanaz mint korábban: bár az olaszok is mindent megígérnek szóban és írásban, a befektetők már megégették magukat a görögök kapcsán, ezért már nem hisznek el mindent automatikusan. „Az olaszok esetében a kötvénypiaci hozamok emelkedése olyan mértékűvé vált, amely megkérdőjelezi a finanszírozhatóságot. Vagyis szépen lassan az a folyamat játszódik le, amire korábban már számtalanszor utaltunk: az adósságválság nem hirtelen, hanem lappangó vírusként terjed tovább a kontinensen, amely még kellemetlenebb helyzetbe hozza az európai döntéshozókat” – írják az elemzők.
„A hellén sztori már megmutatta, hogy Európa nincs felkészülve a helyzet kezelésére, ráadásul már játékelméleti és politikai okok is közrejátszanak abban, hogy más államok sunyi módon dobják be a törölközőt és teszik fel kezüket, mert ez a legkényelmesebb megoldás a helyzet kezelésére” – teszik hozzá.
Hogyan hat ez Kelet-Európára?
Bár a régió gazdaságai (cseh, lengyel, magyar) kapcsán kevésbé akut problémákat tudunk azonosítani, a globális hangulat megváltozása természetesen a feltörekvő piaci tőkeáramlást is érinti. Ennek megfelelően a jó hangulatban az utóbbi hetekben jól szerepelt a cseh és lengyel deviza- valamint részvénypiac, míg a hazai esetben vonakodtak a befektetők a nagyobb mértékű pozícióktól.
Fókuszban: a magyar sztori
A piaci szereplők a dél-európai események tükrében felnagyítva tekintenek hazánk makropályájára is, ráadásul további tényezők hátráltatják a magyar pénzügyi eszközök felzárkózását a régiós társaikéhoz – írják az Equilor közgazdászai.
Egyrészt a magyar hitelminősítéssel kapcsolatban novemberben két kommentárra számítunk, amelyek kapcsán felmerült, hogy hazánk a bóvli kategóriába kerülne. Ez természetesen jelentős eladási hullámot generálna a hazai pénzügyi eszközökben, az erre való spekuláció pedig már hosszú hetek óta velünk van. Emellett a devizahitel-végtörlesztés, valamint a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak is toposzként térnek vissza a hazai piacról szóló kommentárokban – mutatnak rá.
Hogy állunk most?
A forint 311 fölé lendült, amelyre 2009 márciusa óta nem volt példa, ráadásul az OTP piacán is jelentős eladói hullám alakult ki a mai nap folyamán. „Ez véleményünk szerint a fentiekből adódik, vagyis részben az európai események, részben pedig a hazai specifikus történet az, ami hozzájárul a magyar piac gyengélkedéséhez” – állapítják meg.
Mit hoz a jövő?
Európa még menthető, bármikor elképzelhető, hogy az EU, az IMF vagy éppen Kína nyújt támogatást a problémás államoknak, amely visszahozhatja a jó hangulatot a börzékre. Ez azonban továbbra is csak rövid távra szól, hiszen a végleges megoldásokig csak toporgás várható.
A hazai folyamatokat tekintve tálcán kínálkozik a lehetőség befektetői körökben, hogy a 2009-ben látott történelmi csúcsokat (317-es EUR/HUF) teszteljük, erre 60 százalékos esélyt látnak az Equilor elemzői.
A folyamatot felgyorsíthatja, amennyiben a napokban bóvli kategóriába süllyed a hitelminősítésünk. A kilábalás viszont lassúnak ígérkezik, mivel pont egy olyan környezetben van pesszimizmus a magyar piacon, amikor Európa is aggodalommal teli napokat él át.
„Mindazonáltal arra számítunk, hogy a hitelminősítői kommentárok után talpra áll a magyar piac. Ez a hatás gyorsabb lesz, amennyiben nem kerülünk bóvli kategóriába. Ha ez mégis megtörténne, az akár 1-2 hétig elhúzódó vajúdást is hozhat a hazai parkettre, kötvénypiacra és árfolyamokba” – vélekednek.
Mit mutatnak a grafikonok?
Euró/forint - A 317 forint környezetében található historikus csúcs és a 61,80%-os Fibonacci szint (295 forint) között ingadozhat a forintárfolyam az euró ellenében az elkövetkezendő hetekben nagy volatilitás mellett. Az Equilor szerint venni, illetve eladni a fent említett támasz és ellenállás szintek közelében ajánlott: 317 közelében short, 295 közelében long széles „stop loss” alkalmazása mellett.
DAX - Széles sávban oldalazhat a DAX index a következő 1-2 hónapban, így a 6400 és az 5500 közötti sávban érdemes a sávkereskedés szabályai szerint tradelni. Fundamentális alapon a lefelé irányuló kockázatok magasabbak.
OTP - Továbbra is nyomás alatt tartja a medve trendcsatorna és a süllyedő 50 napos mozgóátlag az OTP papírjait, így nagy eséllyel alacsonyabb szinteken kereskedhetnek a bankpapírral novemberben és decemberben. A részvények mozgásterét a 3800 forintnál található lokális ellenállás, valamint a 2500 forintnál található támasz szint határolhatja be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.