A két fél arról is megállapodott, hogy a kormány adócsökkentéssel ösztönzi a bankokat hitelezési tevékenységük bővítésére. Az egyezmény előnye a jelenleg is alkalmazott végtörlesztéshez és az árfolyamgáthoz képest, hogy a nem fizető adósok helyzetén is igyekszik segíteni.
Az öt részből álló megállapodás alapján a bankok elengedik a tartozásuk negyedét és forintra váltják az adósságot azon devizalapú lakossági jelzáloghiteleseknek, akik már több mint 90 napja a minimálbért meghaladó összeggel, vagyis legalább 78 ezer forintos tartoznak.
A kedvezmény csak azoknak jár, akiknél a hitel fedezetéül szolgáló ingatlan forgalmi értéke a hitel felvételekor nem volt több 20 millió forintnál. Az ebbe a körbe tartozó és legalább egy kiskorú gyermeket eltartó családok emellett öt évig 50 százalékról fokozatosan 30 százalékra csökkenő kamatkedvezményt is igényelhetnek.
A kamattámogatásban részesülő hiteladósok hitelét a bank átütemezheti akként, hogy a kamattámogatás igénybe vételétől számított 5 évig a hiteladós csak a hitel kamatát törleszti. Ez Budapesten a hitelfelvételkor legfeljebb 20 milliós ingatlanokra vonatkozik, vidéken a határ 15 millió forint.
A megállapodás kibővíti és kedvezményesebbé teszi az árfolyamgát eddig nem igazán vonzó intézményét is. Így az árfolyamrögzítést jövő év végig igényelhetik azok a devizalapú lakossági jelzáloghitellel tartozók, akiknek 78 ezer feletti fizetési késedelme nem lépi túl a 90 napot. Az érintetteknek a tőketartozást piaci árfolyamon kell megfizetniük, a kamattartozást azonban svájci frank alapú hitelnél 180 forintos, euró alapúnál 250 forintos, japán jen alapúnál 2 forintos árfolyamon kell törleszteniük. Az afeletti részt a bankok és a kormány fele-fele arányban fedezi.
Részletek a mai Világgazdaságban!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.