BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Világszerte karcsúsítanak a bankok

Egymást érik a banki leépítésekről szóló bejelentések. A hitelintézetek a csökkenő forgalom és az egyre szigorúbb jogszabályi feltételek miatt karcsúsítják befektetési banki részlegeiket. A szakértők szerint a bankárok 2-3 százalékának mondhatnak fel a következő években.

Leépítésre készül a Royal Bank of Scotland (RBS) – tudósított a Bloomberg. A társaság ugyanis azt fontolgatja, hogy bezárja részvényüzletágát, annak érdekében, hogy csökkentse a befektetési banki részleg méretét. Az RBS vezérigazgatója, Stephen Hester úgy nyilatkozott, a hatályba lépő új jogszabályok és a befektetői igények változása miatt van szükség a befektetési banki részleg zsugorítására. Ez az üzletág a harmadik negyedévben csaknem 30 százalékkal hozott kisebb bevételt, mint egy esztendeje, és jelenleg összesen 19 ezer embert foglalkoztat, ebből a szóban forgó részvényrészlegben ezren dolgoznak. Az RBS egyébként már augusztusban bejelentette, hogy a befektetési bankból a következő egy-másfél évben kétezer embert elbocsát, összesen pedig már több mint 30 ezer alkalmazottól vált meg azóta, hogy 2008 őszén állami segítségre szorult.

Az RBS nincs egyedül a leépítést tervező bankok sorában. Néhány napja jelentette be a Morgan Stanley is, hogy piaci turbulenciák és a nehéz gazdasági helyzet miatt felmond 1600 dolgozójának. Ez a folyamat éppen ellentétes azzal, ami 2009-ben a tőkepiacok felívelése idején zajlott le. Akkor a Morgan Stanley kénytelen volt 400 brókert felvenni, hogy kereskedési részlege bírja az iramot, és busás profitot is szerzett ezzel. A mostani, 2,6 százalékos leépítés világszerte és minden szinten érinti majd a társaság dolgozóit. Ez lesz egyébként a legnagyobb létszámcsökkentés a banknál a 2008–2009 fordulóján bejelentett 2500 fős leépítés után.

Úgy hisszük, az amerikai bankrendszer a nagy gazdasági világválság óta bekövetkezett legnagyobb strukturális átalakításon esik át most” – mondta a Wall Street Journalnak az eset kapcsán Rodrigo Quintanilla, a Standard & Poor’s hitelelemzője. A bankok bevétele egyre alacsonyabb, miközben egyre szigorúbb szabályoknak kell megfelelniük, ez óhatatlanul a méretük csökkenéséhez vezet. Az idén a lap számításai szerint
világszerte már 24 pénzügyi nagyobb társaság jelentett be leépítéseket, ezek összesen 103 ezer alkalmazottnak mondtak fel. A pénzügyi szférában a létszám nagyjából 2-3 százalékkal eshet vissza, körülbelül arra a szintre, ahol a 2008-as válság után került.

A nagy elbocsátók között található a Bank of America és az HSBC, amelyek 30-30 ezer dolgozójuktól válnak meg a következő években. A Citigroup ebben a hónapban jelentett be egy 4500 fős karcsúsítást, míg a francia Credit Agricole múlt szerdán közölte, hogy megválik 2350 munkatársától, ezek kétharmada eddig a hitelintézet vállalati és befektetési banki üzletágában dolgozott. A francia pénzügyi csoport egyúttal arról is döntött, hogy 21 országban felszámolja befektetési banki részlegét. Vannak olyan hitelintézetek is, amelyek tagadják, hogy szisztematikus leépítési tervek lennének náluk, mégis csökken a dolgozói létszám. Ezek közé tartozik a JP Morgan Chase, ahol ezer főnek mondtak fel a befektetési banki részlegben és a Wells Fargo is, ahol 2800 fővel csökkent az alkalmazottak száma a harmadik negyedév során.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.