BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gigaveszteség a végtörlesztésen

Az év végéig csaknem százezren végtörlesztették kedvezményes árfolyamon a devizahitelüket, 174 milliárd forintos veszteséget okozva a bankoknak. A bent lévő kérelmek száma ennek a kétszerese lehet, ami hatalmas bizonytalanságot okoz.

Tavaly év végére meghaladta a 94 ezret a kedvezményes fix árfolyamon végtörlesztő családok száma – közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A már teljesített végtörlesztések piaci árfolyama 642,1 milliárd forint volt, azonban az ügyfeleknek fix árfolyamon ebből csak 468,0 milliárd forintot kellett kifizetni. A kettő különbözete, azaz mintegy 174 milliárd forint volt december végéig a pénzügyi intézmények vesztesége. Az idei első negyedévben ez a deficit tovább nőhet, az év végére ugyanis hirtelen megugrott a végtörlesztési szándékukat bejelentő ügyfelek száma is. A már bejelentett, de még nem lezárt végtörlesztések száma és ingatlancélú hiteleinek volumene pedig mintegy kétszerese a már végtörlesztettekének, ami a PSZÁF szerint jelentős bizonytalansági tényező a hitelező szektor számára az elkövetkező időszakban.

Mivel a svájci frank árfolyama a forint gyengülésével párhuzamosan folyamatosan emelkedik, lapunk számításai szerint ha mindenki le tudja zárni a hitelét, a bankszektort akár további 430 milliárd – vagyis a végtörlesztés kapcsán összesen 600 milliárd – forintos veszteség érheti. Mivel az ágazat már veszteséges, a veszteség egy részét vélhetően már csak a saját tőkéjükből tudják kifizetni a bankok, ami komoly veszélyekkel járhat, hiszen a harmadik negyedév végén már ágazati szinten is alig 800 milliárd forinttal haladta meg a hitelintézeket szavatokó tőkéje a minimális tőkekövetelményi szintet.

Kissé javít a helyzeten, hogy a veszteség harminc százalékát, vagyis mintegy 180 milliárd forintot, leírhatják majd a bankok az idei különadóból, ez viszont azt is jelenti egyúttal, hogy ha a forint a következő hetekben is gyenge marad, és a folyamatban lévő végtörlesztési igények döntő többsége megalapozott, az idén az állam a bankadó nagy részének búcsút inthet.

A már kifizetett fix árfolyamú végtörlesztések 97 százaléka svájci frank alapú ingatlancélú hitelhez kötődött, az euró- és a japánjen-alapú kölcsönök száma 1, illetve 2 ezerre rúgott. A végtörlesztés kapcsán visszafizetett ingatlanhitelek átlagos összege 5,0 millió forint volt, s a legtöbb hitelt a kereskedelmi bankoknak végtörlesztették az ügyfelek. A bankoknál és a takarékszövetkezeteknél egyaránt a teljes hitelállomány valamivel több, mint egytizedét fizették vissza. A pénzügyi vállalkozásoknál 8,5 millió forint volt a végtörlesztett ingatlancélú hitelek átlagos nagysága, de csak az állomány 5 százalékánál történt visszafizetés.

2011 folyamán a fix árfolyamú végtörlesztésekhez szükséges forrás döntő részét, több mint 80 százalékát az ügyfelek saját megtakarításaikból teremtették elő – közölte a PSZÁF. A hitelintézetek tavaly december végéig 16 865 darab hitelkiváltó forinthitelt folyósítottak e célra, amelyek együttes összege megközelítette a 88,5 milliárd forintot. Ezen belül a takarékszövetkezetek által nyújtott forinthitelek száma 4 864 darab, teljes összege pedig 25,1 milliárd forint volt. Az összes folyósított hitelkiváltó forinthitel közül 43,0 milliárd forintot a pénzügyi szervezetek saját korábbi adósaiknak, 45,5 milliárd forintot viszont más pénzügyi szervezet adósainak nyújtottak. Miközben a hitelkiváltó forinthitelek átlagos összege 5,3 millió forint volt, ehhez képest különösen magas, 18,6 millió forint volt a pénzügyi vállalkozások által e célra nyújtott hitelek átlagos mértéke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.