BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még mindig nem tisztázott a pénztártagok nyugdíja

Az elmúlt napokban egymásnak ellentmondó sajtóhírek és kormányzati nyilatkozatok jelentek meg arról, mi vár a tavaly magánnyugdíj-pénztári tagságot választó mintegy 100 ezer emberre. Az már biztos, hogy a társadalombiztosításról szóló törvényből kikerült az a passzus, amely kimondja: a kasszatagok tavaly decembertől nem szereznek további szolgálati időt, így nekik is jár az állami nyugdíj.

Ennek az összege viszont kérdéses. A hatályos jogszabály szerint a pénztártagoknak járó nyugdíjat úgy kell megállapítani, hogy a nem pénztártagok számára megállapított járadékot meg kell szorozni egy, a törvény mellékletében szereplő képlet alapján kiszámítható számmal.

A képlet viszont azt mondja ki, hogy 100 százalékos nyugdíjjáradék csak 2010 októberétől 2011. november végéig jár a pénztártagoknak, vagyis arra a korábban  átmenetinek nevezett 14 hónapra, amíg a kormány eredetileg el kívánta vonni a munkavállalói járulékokat a kasszáktól. A szolgálati idő többi részére – tehát 2010 októbere előtt, és 2011 decemberétől – csak 75 százalékos nyugdíj jár a pénztártagoknak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium viszont közölte: bár a jogszabályokban más szerepel, a pénztártagoknak 2011 decemberétől is jár a 100 százalékos állami nyugdíj, akárcsak a tisztán állami rendszerben lévő leendő nyugdíjasoknak.

Ez után viszont már nagyon kevés dolog marad, ami arra késztetheti a magánpénztári tagokat, hogy március végéig lépjenek vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Az egyik lehetne a reálhozam, ami viszont tavaly sem volt elég csábító ennek a százezer embernek ahhoz, hogy az államnak adja a megtakarítását.

A másik érv a kötelező tagdíj fizetése lehet, ennek 99,1 százaléka viszont a pénztártag egyéni számláját gyarapítja majd, vagyis egy nagyon kedvező költségű rendszeres nyugdíjcélú megtakarítást jelenthet majd a következő évekre nézve. A harmadik probléma az lehet, hogy a jelenlegi szabályozás mellett a pénztárak hosszú távú fennmaradása kétséges lehet, hiszen az ágazat a működési bevételek elvonása és a magas kötelező költségek miatt súlyosan veszteséges lett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.