BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csábító ajánlatok kis hibákkal

Több hitelintézet hirdetményében is felbukkantak a tíz százalék fölötti betéti ajánlatok, ezek viszont vagy aktív számlahasználathoz kötöttek, vagy kombinált konstrukciók, és az is előfordulhat, hogy csak a futamidő töredékére jár a kiemelkedő kamat.

Ahogy várni lehetett, a forráshiánnyal küzdő bankoknál megemelkedtek az elmúlt hónapokban a betéti kamatok. A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint csaknem kétéves csúcsra, 6,18 százalékra emelkedett tavaly december végére a lekötések kamata, mostanra pedig megjelent jó néhány két számjegyű ajánlat is a hitelintézeteknél. Az ilyen betétakciók nagy részénél azonban a kiemelkedően magas kamat feltételei bonyolultak, sok esetben pedig hiába szerepel a hirdetményben egy 10 százalék fölötti ráta, a valóságban ennél lényegesen szerényebb bónusszal kell beérnie az ügyfélnek.

Az egyik hely, ahol a feltételek teljesítése után biztosan hozzájuthat a kliens a két számjegyű kamathoz, az a Magnet Bank, ahol egymillió forint fölötti három hónapos lekötésre 10 százalékos éves kamatot fizetnek, ha új forrást visz oda az ügyfél, emellett bankkártyát igényel, és havonta 50 ezer forintos jóváírás is érkezik a számlájára. Szintén bankszámlanyitás és -használat a feltétele a 10 százalék fölötti kamatnak a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezetnél.

A Kaposmenti Takarékszövetkezet viszont nem aktív számlahasználattal, hanem szimplán csak az extra hosszú futamidővel igyekszik hosszú távra magához láncolni a klienseket a magas kamatért cserébe, ott az évi 10 százalékos bónusz akkor jár, ha ötéves lekötést választ az ügyfél, aki egyébként, ha lejárat előtt feltöri betétjét, egyetlen forintnyi kamatot sem kap.

Gálánsnak tűnő, ám kissé kockázatos ajánlat a nemrég orosz tulajdonba került Volksbanké. A hitelintézet 12 százalékos kamatot ígér 12 hónapos lekötésre, de csak abban az esetben fizeti ki, ha a futamidő egyetlen napján sem emelkedik az euró ára több mint 40 forinttal a kezdőnapi árfolyam fölé. Ha ez megtörténik, jelképes kamattal kell beérnie a kliensnek, a megtakarítás tőkerésze persze nincs veszélyben. Más hitelintézeteknél kombinált befektetések betéti részére adnák meg a két számjegyű kamatot.

Az OTP például új lekötésre 11, meglévőre 10 százalékos kamatot fizet, ha az ügyfél életbiztosítást vásárol, a CIB-nél pedig annak jár a 10 százalékos bónusz, aki még legalább kettőt választ a bank által felkínált termékek közül. A választék egyébként viszonylag széles, és a megtakarítási termékek mellett bankszámlahasználattal összefüggő szolgáltatások is szerepelnek a palettán.

Gyakoriak viszont az olyan ajánlatok is, amelyekben a két számjegyű kamatot a hirdetményben feltüntetik, ám a betéti részre sem fizetik ki teljes egészében. Az Erste betétpárosa például két részletben kétféle futamidőre köti le a betétet, a 30 százalékát 12 százalékos éves kamattal egy három hónapos betétbe, míg a maradék 70 százalékot 12 hónapra, ám csak 8 százalékos kamatra, így az ügyfél átlagosan elérhető kamata 10 százalék alatt marad. Olyan hitelintézetek is akadnak, amelyek a futamidő során változtatják a kamatot, például úgy, hogy a lekötés elején csak kevesebb, a vége felé pedig magasabb bónuszt fizetnek. A Banco Popolarénál 3,5 és 11 százalék, a Mecsekvidéke Takarékszövetkezetnél 2–10 százalék között változik menet közben a betét kamata, és hiába vonzó az utolsó kamatperiódusban elérhető nyereség, valószínűleg nem jár jobban az ügyfél, mint bármelyik másik akciós betéttel.

Világgazdaság - Herman Bernadett-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.