Tavaly 718,5 milliárd forint értékű részvény került az államháztartás tulajdonába a Magyar Nemzeti Banknak a Magyarországon kibocsátott értékpapírokról szóló, pénteken közzétett adatai szerint. Ez a jelentős gyarapodás gyakorlatilag két tranzakcióval magyarázható. A tulajdonosi szerkezetet leginkább átalakító változást az okozta, hogy az állam tavaly a második negyedévben 500 milliárd forintért megvásárolta a Mol részvényeinek 21,2 százalékát a Szurgutnyeftyegaztól.
A másik jelentős gyarapodás akkor történt, amikor a magánnyugdíjpénztárak június elején az átlépő tagok után 2800 milliárd forint vagyont utaltak át az államnak. Március végén a magánnyugdíjpénztárakban gyűjtött 3162 milliárd forintos vagyon 7 százalékát tették ki a hazai részvények. Hasonló aránnyal számolva a vagyonátadáskor mintegy 200 milliárd forint értékű részvény került állami tulajdonba. Amellett, hogy több mint 700 milliárd forinthoz jutott tavaly az államháztartás, a birtokában lévő részvények piaci értéke több mint 200 milliárddal csökkent.
Ez a részvények szeptember végi értékének több mint harmada. Összességében az államháztartás birtokában lévő részvények értéke 2011-ben 515,8 milliárd forinttal nőtt, így annak részesedése 3,8 százalékról 16,4 százalékra emelkedett. Az államháztartás mellett valamennyi szektor veszített a részvényeken, még amellett is, hogy közben értékesítették papírjaik egy részét. A veszteségeket magyarázza, hogy 2011-ben a Budapesti Értéktőzsde hivatalos indexe 20,41 százalékkal, 4352,83 ponttal csökkent. Az Egis, a Mol és a Richter részvényei 11–19 százalékot veszítettek értékükből, az OTP Bank papírjai pedig harmadával értek kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A legnagyobb részesedésük a külföldi tulajdonosoknak van a Budapesti Értéktőzsdén forgó részvényekből. A külföldiek állománya 437 milliárd forintnyi részvénnyel csökkent és 753 milliárd forint árfolyamveszteséget szenvedtek el. A pénzügyi szektor 223 milliárd forintnyi részvénytől vált meg, és 58 milliárdos veszteséget kellett elkönyvelnie.Ráfizettek tavaly a tőzsdézésre a hazai magánszemélyek és vállalkozások is. A háztartások vesztesége 35 milliárd forint volt, miközben 11 milliárddal csökkentették állományukat. A nem pénzügyi vállalatok 111 milliárd forintot buktak a tőzsdén, és 30 milliárd forintnyi részvényt adtak el.
Másképp jártak az egyes szektorok a negyedik negyedévben. A külföldiek csaknem 250 milliárd forintot, az államháztartás 87 milliárd, a pénzügyi szektor 22 milliárd forintot, a háztartások 8 milliárdot nyertek, egyedül a vállalkozások veszítettek, 3 milliárd forintot. Közben a külföldiek és az államháztartás gyarapította részvényeit, a többi szektor viszont értékesítette portfóliója egy részét.
Világgazdaság - Giczi József -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.