BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentős ingadozás után a forint

Néhány nap alatt többszázalékos ingadozást produkált a forint a devizapiacon. Elemzők szerint elsősorban a görög adósságválság miatt továbbra is hektikus árfolyamozgások várhatók, és csak a valutaalappal kötött hitelmegállapodás után stabilizálódhat a forint értéke.

Jelentős ingadozások jellemezték az utóbbi napokban a forint árfolyamát a bankközi devizapiacon. Február első néhány napjában több mint 4 százalékkal, 298 forintra emelkedett az euró értéke, és csak tegnapelőtt 1,7 százalékos volt az unós valuta drágulása.Tegnap viszont több mint egyszázalékos erősödés után 292,7 forintra esett az euró értéke, a nap végén 294 forint körül járt az árfolyam.
A görög adósságválsággal kapcsolatos fejlemények gyakorolták az utóbbi napokban legnagyobb hatást a forint értékére – mondta lapunknak Saághy Pál, az Equilor devizapiaci üzletkötője. Szerdán az adósságrendezés bizonytalanabbá válása miatt gyengültek a kockázatosabb devizák és estek a részvényárak. Csütörtökön viszont a hitelezők kétharmadának megegyezése miatt ezzel ellentétes folyamatok játszódtak le.

A szerdai forintgyengülés elsősorban a görög dósságválsággalkapcsolatos bizonytalanságok miatt következett be, ezt azonban tovább fokozta, hogy néhány londoni befektetési bank kétségeit hangoztatta Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval egy hitelkeretről folytatott tárgyalásaival kapcsolatban – véli Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A tegnapi forinterősödéshez pedig szerinte jelentősen hozzájárult, hogy a miniszterelnök és a tárgyalásokat vezető miniszter is gyorsan és határozottan állást foglalt abban, hogy az ország vezetése a megállapodás megkötésére törekszik.

Benkő István, a Solar Capital Market vezető üzletkötője szerint januárban azért erősödött a forint, mert a világ jegybankjai likviditásnövelő intézkedésekkel fokozták a piaci szereplők kockázatvállalási készségét, és a magyar kormány beígérte, hogy megállapodik egy hitelkeretről a valutaalappal és az unióval. A múlt héten viszont azért gyengült a forint mert az Európai Központi Bank (EKB) befejezte a kötvényvásárlást, és a német kancellár jelezte, nem várható további hasonló lépés.

Saághy Pál szerint a következő napokban is jelentősen ingadozik majd a forint értéke addig, amíg nem állapodik meg az ország egy hitelkeretről a valutaalappal és az Európai Unióval: azt követően viszont az Equilor elemzője a forint erősödésére számít, és úgy véli, 286 forint alá csökkenhet az euró árfolyama. Márciusban 300 forint körüli, júniustól viszont 290 forint körüli euróárfolyam kialakulásra számít Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte is nagyon ingadozó lesz a forint értéke. A valutaalappal készülő hitelmegállapodást követően viszont már szűkebb sávban mozoghat a nemzeti valuta árfolyama.

Hosszabb távon a hitelmegállapodástól függ a forint értéke – véli Benkő István, a Solar Capiatal Market vezető üzletkötője. Szerinte sikeres tárgyalások után 285–290 forint közé csökkenhet az euró értéke. A megállapodás elmaradásakor viszont 300–310 forint közötti euróárfolyamra számít az üzletkötő. A megállapodáshoz viszont az EU által indított kötelezettségszegési eljárások ügyét is meg kell oldani: amíg ugyanis ebben nem történik érdemi előrelépés, nincs esély hitelmegállapodásra sem.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.