A görög adósságválsággal kapcsolatos fejlemények gyakorolták az utóbbi napokban legnagyobb hatást a forint értékére – mondta lapunknak Saághy Pál, az Equilor devizapiaci üzletkötője. Szerdán az adósságrendezés bizonytalanabbá válása miatt gyengültek a kockázatosabb devizák és estek a részvényárak. Csütörtökön viszont a hitelezők kétharmadának megegyezése miatt ezzel ellentétes folyamatok játszódtak le.
A szerdai forintgyengülés elsősorban a görög dósságválsággalkapcsolatos bizonytalanságok miatt következett be, ezt azonban tovább fokozta, hogy néhány londoni befektetési bank kétségeit hangoztatta Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval egy hitelkeretről folytatott tárgyalásaival kapcsolatban – véli Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A tegnapi forinterősödéshez pedig szerinte jelentősen hozzájárult, hogy a miniszterelnök és a tárgyalásokat vezető miniszter is gyorsan és határozottan állást foglalt abban, hogy az ország vezetése a megállapodás megkötésére törekszik.
Benkő István, a Solar Capital Market vezető üzletkötője szerint januárban azért erősödött a forint, mert a világ jegybankjai likviditásnövelő intézkedésekkel fokozták a piaci szereplők kockázatvállalási készségét, és a magyar kormány beígérte, hogy megállapodik egy hitelkeretről a valutaalappal és az unióval. A múlt héten viszont azért gyengült a forint mert az Európai Központi Bank (EKB) befejezte a kötvényvásárlást, és a német kancellár jelezte, nem várható további hasonló lépés.
Saághy Pál szerint a következő napokban is jelentősen ingadozik majd a forint értéke addig, amíg nem állapodik meg az ország egy hitelkeretről a valutaalappal és az Európai Unióval: azt követően viszont az Equilor elemzője a forint erősödésére számít, és úgy véli, 286 forint alá csökkenhet az euró árfolyama. Márciusban 300 forint körüli, júniustól viszont 290 forint körüli euróárfolyam kialakulásra számít Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte is nagyon ingadozó lesz a forint értéke. A valutaalappal készülő hitelmegállapodást követően viszont már szűkebb sávban mozoghat a nemzeti valuta árfolyama.
Hosszabb távon a hitelmegállapodástól függ a forint értéke – véli Benkő István, a Solar Capiatal Market vezető üzletkötője. Szerinte sikeres tárgyalások után 285–290 forint közé csökkenhet az euró értéke. A megállapodás elmaradásakor viszont 300–310 forint közötti euróárfolyamra számít az üzletkötő. A megállapodáshoz viszont az EU által indított kötelezettségszegési eljárások ügyét is meg kell oldani: amíg ugyanis ebben nem történik érdemi előrelépés, nincs esély hitelmegállapodásra sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.