BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt a befektetési alapok vagyona - Íme, a nyertesek

A hazai befektetési alapok összvagyona egy negyedév után újra emelkedni tudott, hiszen a hozamok már túlszárnyalták a viszszaváltásokat – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) februárra vonatkozó havi jelentéséből.

A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 10 milliárd forinttal, azaz 0,3 százalékkal növekedett februárban, ez egyrészt a 23 milliárd forintos nettó viszszaváltásokból adódik, másrészt pedig az egyes alapok pozitív teljesítményéből. A hónap végén így a Bamosz-tagok összesen 3193 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A nyilvános nyílt végű „hagyományos” értékpapíralapok továbbra is az összvagyon többségét (60,3 százalékát) adják, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban mindössze 0,05 százalékkal csökkent, és ezúttal a kép az egyes alapkategóriák esetében meglehetősen hasonló. A hónap vesztesei ezúttal is a pénzpiaci alapok, ahonnan 14,7 milliárd forint áramlott ki, ez azonban már csak 0,73 százalékos csökkenést indukált a vagyonban. (Az eurós és dolláros pénzpiaci alapoknál viszont már a vevők kerültek túlsúlyba, azaz itt már nem csak a hozam okozott vagyongyarapodást.)

A kötvényalapoknál a szabad futamidejűeknél már a vételek kerültek túlsúlyba, igaz, arányait tekintve ez a legkisebb kategória. Bár a hosszú és a rövid kötvényalapoknál még inkább viszszaváltottak a befektetők, a kötvényalapoknál így is már 0,36 százalékos vagyonnövekedés mutatkozott. Itthon szerényebb mértékben, de folytatódott a részvények árfolyamának emelkedése. A hónap nyertesei a feltörekvő országok részvényei voltak. Bár a részvényalapoknál is az eladók dominanciája volt érezhető, hiszen a nettó visszaváltások megközelítették az 1,4 milliárd forintot, ezzel együtt is majdnem 3 százalékkal nőtt a vagyon.

Ebben a hónapban a tőkevédett alapoknál pozitív volt az időszaki értékesítés (3,4 milliárd forint), összességében pedig 1,2 százalékkal nőtt az itt kezelt vagyon. Az abszolút hozamú alapoknál kicsivel kisebb volt a nettó időszaki értékesítés (3,1 milliárd forint), de a magasabb hozamnak köszönhetően az ebben a kategóriában kezelt alapok vagyona 3,75 százalékkal növekedett.

A nyilvános ingatlanalapoknál viszont némileg csökkent a már egy ideje tartó tőkekivonási trend. Decemberben 12 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, míg az év első hónapjában 18 milliárd, addig februárban már csak 8 milliárd. Mindez 1,8 százalékos csökkenést indukált az ingatlanvagyonban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.