A fúziók és vállalatfelvásárlások globális adatai a múlt héten közzétett jelentés szerint továbbra is kilátástalanul nyomottak. Toporzékolnak a hatóságok, mert dúl a vita a Dodd-Frank banktörvényről és különösen az abban rögzített Volcker szabályról, s a Muppetek miatt támadt paláver nyilván nem fogja felvidítani őket.
Ennél jóval fontosabb, hogy a befektetési bankok részvényei a világon mindenütt izzadva igyekeznek teljesíteni, míg a befektetők egyre türelmetlenebbek a csenevész nyereség miatt. Az elmúlt tíz évben egyedül a Goldman Sachs részvények megtérülése sikeredett pozitívra. Ma kétségtelenül veszteséget kellene elkönyvelnie annak, aki 2002-ben a legnagyobb befektetési bankokat tartalmazó, és az akkortájt még sikkes Lehman és Bear Stearns papírokkal is megspékelt kiegyenlített portfólióba helyezte el a pénzét
A befektetési bankok jövedelme hagyományosan a saját számlás ügyletekből származott. A legújabb felügyeleti kezdeményezések alapján azonban az USA-ban a Volcker szabály, Európában és globálisan pedig a Basel 2.5-3 tiltja, vagy legalábbis erőteljesen korlátozza a saját számlás ügyleteket. Nem kivétel ez alól a fedezeti és a magántőke alapokba történő közvetlen befektetés sem.
Mivel ezek a "belső fedezeti alapok" vagy egyesek szóhasználata szerint "fekete dobozok" végleg bezárulnak, az elemzők szerint a kereskedők búcsút intenek a befektetési bankoknak, és a saját számlás ügyletek új, mutáns változatokban, azaz a befektetési bankokkal hivatalos kapcsolatot nem ápoló egyedi cégek formájában fognak megújulni. A hatóságok emiatt korántsem tapsikolnak örömükben, de nem örvendeznek az ügyfelek megtérülési igényét az ilyen bevételi forrásokból kielégítő befektetési bankok sem. A pénzügyi válság kétségtelenül hatott a bevételekre és a nyereségre, és várhatóan a jövőben is ez a séma érvényesül.
A befektetési bankok tevékenységén belül a fúziók és felvásárlások (M&A) olyan terület, ahol a bankok tanácsára a vállalatok más társaságokat szereznek meg, vagy összeolvadnak azokkal. Ez a vállalatfinanszírozás szíve-lelke, sok-sok globális befektetési bank fő üzleti tevékenysége, és egyben a közvetlen befektetések kezelésén kívül e bankok működésének legkevésbé ellentmondásos területe.
Az M&A tevékenység volumene 2011 negyedik negyedévében 393 milliárd dollár ügyleti forgalom mellett vaskos 14,6 százalékkal esett vissza az előző évhez képest. A Thomson Reuters szerint a M&A-ból származó csekélyebb bevétel miatt 2010 és 2011 között a befektetési bankok bukszája 24 százalékkal, azaz 16 milliárd dollárral lett laposabb. A Goldman Sachs a tranzakciók értékét tekintve 123 milliárd dollárral a mezőny élén végzett. Az M&A piac még a befektetési bankok véleménye szerint is fordulat előtt áll.
A minősítésből származó feszültségektől és a finanszírozás magasabb költségétől annak ellenére eltekintve, hogy ez a két tényező a befektetési bankok üzleti modelljében lehetséges veszélyforrás, baljós jövőt sejtet a sajátszámlás kereskedésből valamint az M&A tevékenységből származó bevételek elmaradása. A hatóságok haragos álláspontja és a banki mérlegek komplexitása együttesen szinte lehetetlenné teszi a befektető számára egy-egy cég tényleges kockázatainak felmérését, így a befektetési bankok pillanatnyilag a befektetőnek aligha kínálnak ígéretes lehetőséget manapság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.