A 2006 óta ilyen alacsony szinten nem járt darabszám csökkenésével párhuzamosan mérséklődött a hitelkártyák piaci súlya is: tavaly már az összes kibocsátott bankkártya mindössze 14,6 százalékához tartozott hitelkeret, holott ez az arány a válság előtt még megközelítette a 20 százalékot.
Érdekes ugyanakkor, hogy a hitelkártyákkal produkált forgalom tavaly is növekedni tudott, a darabszám erős mérséklődése ellenére is. A jegybank statisztikái szerint 2011-ben 318,78 milliárd forintnyi forgalmat bonyolítottak ezekkel a kártyákkal, amely majdnem öt százalékos bővülést jelent a bázisévihez képest. A forgalom növekedéséért ugyanakkor –hasonlóan a betéti kártyáknál tapasztalt tendenciához – egyértelműen a vásárlási tranzakciók a felelősek: ezek értéke több mint egytizedével, 240,3 milliárd forintra nőtt tavaly.
A hitelkártyákkal meglehetősen drága műveletnek számító készpénzfelvételek értéke viszont 8 milliárd forinttal 60 milliárdra csökkent, és fokozatosan mérséklődik a készpénzbefizetések értéke is.
A hitelkártyák számának csökkenése több tényezővel is magyarázható. A mérséklődésért leginkább a kedvezőtlen makrogazdasági környezet okolható, hiszen ha a reálkeresetek stagnálnak vagy csökkennek, és mérséklődik a lakossági fogyasztás, az nyilvánvalóan nem használ a piacnak.
Emellett hozzájárulhatott az évek óta tartó darabszámcsökkenéshez a lakosság súlyos eladósodottsága is: a válság kitörése után a hiteleikkel küzdő ügyfelek első körben a kisebb összegű (és drágább) fogyasztási hiteleiktől igyekeztek megszabadulni. A visszaesésben a piac tisztulása is szerepet játszott: 2008 előtt ugyanis sok olyan lakossági ügyfél juthatott hitelkártyához, akinek jövedelmi, illetve anyagi helyzete ezt igazából nem tette volna lehetővé, így később önként vagy kényszerből, de visszaadta aplasztikot.
A darabszám csökkenésével párhuzamosan a szolgáltatók lelkesedése is alábbhagyott: új konstrukciókból nem sok jelenik meg a piacon. Az árazásban a standard kártyáknál nincsenek nagy különbségek, a THM-ek többnyire 40–44 százalék között mozognak. Ettől a hónaptól viszont új játészabályok is életbe léptek a piacon: jogszabály maximalizálja ugyanis a hitelkártya-szerződések után fizetendő teljes hiteldíjmutató mértékét. E szerződéseknél a THM mértéke nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 39 százalékponttal növelt mértékét, így a maximum jelenleg 46 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.