BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Igazából nem is akarunk megállapodni az IMF-hitelről?

Zöld utat kapott Magyarország, tárgyalhat az IMF-fel a készenléti hitelről – írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai, akik szerint a hír miatt „lehet örülni”.

Persze kormányzati illetékesek azonnal kijelentették, hogy a megállapodás előtt kimehet Magyarország a nemzetközi piacokra kötvénykibocsátás formájában. Ez persze nem túl elegáns megoldás, és nem egy túl pozitív üzenet a piac számára. Hiszen megint abba az irányba mutat, hogy keresztülvertük az IMF-fel a tárgyalások megkezdését, de igazándiból nem is akarunk megállapodni – vélekednek az elemzők.

Mindenesetre az elmúlt napok eseményei jelentősen csökkentik a kockázatokat, amely a kockázati prémium zuhanásában is megnyilvánult (kb. 100 bázispont), s így a hozamok jelentősen csökkentek. Az pedig felértékeli a részvények pénzáramát, ami növeli a cégek és a részvények értékét, ráadásul a hatás „ceteris paribus” 7 százalék körül van. A BUX pedig körülbelül 6 százalékot emelkedett tegnap. Az Erste elemzői szerint hosszabb távon további hozamcsökkenés és részvényemelkedés jöhet, de ma azért korrekciót várunk, mind az EUR/HUF, mind a kötvények hozamában, továbbá a részvénypiacon is.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Jó hangulat uralta tegnap a tengerentúli piacokat, az Apple kedd esti gyorsjelentése és a tegnapi kedvező vállalati hírek hajtották a piacokat. A legjobb teljesítményt a technológiai papírokkal telített Nasdaq könyvelhette el (Dow 0,69 százalék, Nasdaq 2,3 százalék, S&P500 1,36 százalék).

- Tegnap véget ért a Fed két napig tartó kamatdöntő ülése, ahol a jegybank nyíltpiaci bizottsága (FOMC) a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán (0-0,25 százalék). Az első kamatemelést 2014-re várja a jegybankárok többsége. A Fed szerint a gazdasági fellendülés mérsékelt, és továbbra is komoly lefelé mutató kockázatok vannak. A jegybank közleményében lefelé módosította az idei és a jövő évi munkanélküliségi előrejelzéseket, az inflációt pedig felfelé, de az év második felében már csökkenhet az inflációs nyomás. Újabb monetáris lazításról (QE3-ról) nem tárgyaltak az ülésen.

- Makrofronton a tartós cikkek rendelésállománya látott napvilágot, mely csalódást okozott. A várt 1,7 százalék helyett 4,2 százalékkal csökkent márciusban az ipari adat.

- A Boeing publikálta negyedéves számait, a részvényenkénti profit a várt 93,3 cent helyett 1,22 dollár lett, ami 56 százalékkal jobb a tavalyi eredménynél. A cég bevételei is szépen alakulnak, 18,3 milliárd dolláros elemzői konszenzushoz képest 19,3 milliárdra rúgtak az értékesítések, mely 30 százalékos növekedés a bázishoz képest. A Boeing több mint 5 százalékot rallyzott tegnap.

- A Caterpillar 2,13 dollár helyett 2,37 dolláros részvényenkénti eredményről számolt be, mely a tavalyi számoknál 23 százalékkal magasabb. Az árbevétel 15,9 milliárd dollár lett a várt 16,2 milliárd dollárral szemben, de a bázishoz képest még így is 30 százalékos növekedést jelent. A menedzsment optimista a jövővel kapcsolatban is. A cég árfolyama 4,5 százalékot csökkent.

- A Motorola részvényenkénti eredménye 59 cent lett, az elemzők 54 centes előrejelzése helyett. Az árfolyam 5,5 százalékot erősödött.

Olaj, arany:

- Az arany árfolyama tegnap sem mutatott irányt. A kezdeti csökkenés után irányt váltott az árfolyam, és az 1.625 dolláros mélypontról 1.646 dollárig emelkedett. Továbbra is a 20 és 30 napos mozgóátlag alatt oldalazott a kurzus.

- Az olaj árfolyama kismértékben, 103,5 dollárról 104,1 dollárra emelkedett tegnap

- Jelentősen emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten az Amerikai Energiahivatal (DOE) adatai szerint. Az előzetesen kalkulált 1,8 millió hordós növekedés helyett több mint 3,9 millió hordóval emelkedtek a készletek. Benzin terén 1,5 milliós csökkenés helyett 2,2 millióval zsugorodott a készlet.

Távol-Kelet:

- Eséssel indult a kereskedés az ázsiai piacon, de fordult a hangulat és a pozitív oldalra kerültek az indexek (Nikkei 0,01 százalék, Hang Seng 0,5 százalék, Shanghai 0,08 százalék).

- Dél-Korea GDP-je 0,9 százalékkal nőtt az első negyedévben, ami megfelelt az elemzői várakozásoknak.

- A Canon 2,2 százalékot emelkedett, miután publikálta negyedéves gyorsjelentését. A várakozásoktól    11 százalékkal elmaradó profitot jelentett a társaság.

Devizák:

- Tegnap tovább rallyzott a forint. A pozitív brüsszeli fejlemények tovább erősítették a hazai fizetőeszköz árfolyamát, mely áttörte a 200 napos mozgóátlagot, és 294 forintról 288-ig rallyzott az euróval szemben. Napközben 286,5 környékén is járt a kurzus.

- A dollár piacán nyugodt kereskedést láttunk tegnap, 1,316-1,323 közötti sávban araszolt a kurzus. Az irány továbbra is felfelé mutat, a következő ellenállás 1,338-nál látható.

Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- A Deutsche Bank az elemzői konszenzustól elmaradó gyorsjelentésről számolt be ma reggel. A piac 1,72 euró részvényenkénti profitot várt, ezzel szemben 1,44 euróra csökkent a bank eredménye, mely 35 százalékkal marad el az egy évvel korábbi számoktól. Az eredményt több egyszeri tétel is rontotta, az Actavis gyógyszergyártó értékesítésével kapcsolatban 0,3 milliárd eurós ráfordítást számolt el a bank, de további 0,2 milliárd dollár perköltségről is beszámolt a társaság.

- A Santander első negyedéves eredménye 1,6 Mrd euró lett a várt 1,65 Mrd-dal szemben. A céltartalék képzés 3,13bn euró volt. Az NPL ráta 3,98 százalék (üdítő a magyar 15 százalék körüliekhez képest), de Spanyolországban 5,75 százalék, ami viszont a spanyol 8 százalékhoz képest alacsony. Az EBA szerinti tőkemegfelelési mutató 9,11 százalék, amelyet idén 10 százalék fölé emelne a cég.

- A Bayer első negyedéves EPS-e 1,68 euró lett a várt 1,48 euróval szemben. Ez 1,05 Mrd eurós nettó profitot jelent. A jó eredmény elsősorban a mezőgazdasági vegyszergyártás jó teljesítményének köszönhető. A cég megerősítette várakozását, hogy idén 3 százalékkal növekedhet az árbevétel.

- A BoFA szerint venni kell az ArcelorMittalt, mert a hitelezéssel kapcsolatos félelmek már nem játszanak szerepet a részvények árazásában.

- A Nokia a nagy amerikai kereslet miatt két héttel elhalasztja a Lumnia 900 bevezetését az angol piacra. Határozottan jó hír.

- A Fiat Indsutrial profitja 57 százalékkal növekedett a traktor étékesítéseknek köszönhetően. A Fiat leányának, a Chryslernek a módosított első negyedéves profitja 55 százalékkal, 740 millió dollárra emelkedett.

- A BASF megvette az amerikai elektrolit gyártót, a Novolyte-et, amely lítium-ion akkumulátorokhoz gyárt elektrolitot. A tranzakció részleteit nem közölték.

- A konvergenciaprogramban az olvasható, hogy a bankadó 2014-es tervezett csökkentése mellett jelentős változás nem lesz az adórendszerben. Az OTP azzal számol, hogy miután 2013-ban megfeleződik a bankadó, 2014-ben lecsökken az európai szintre. A bankokat sújtó különadó idén 43, jövőre pedig 21,5 bázispont a mérlegfőösszegre vetítve. Európában nem egységes a bankadó mértéke, az átlag 2-3 bázispont, ami azonban a következő években emelkedhet. Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy hazánkban 2014-ben 5-10 bázispontra csökkenhet az adó. Az OTP tavaly 29, míg az FHB 2,8 milliárd forintot fizetett be, ez a felezés után 14-15, illetve 1,4 milliárd forint lehet. 2014-ből pedig 7-8, illetve 0,7 milliárd forintra csökkenhet. Úgy gondoljuk, hogy az elemzők többsége még nem kalkulált ezzel a modelljében. A pozitív hatás az OTP esetében 270, míg az FHB esetében 105 forint lehet részvényenként, ha a bizonytalansági tényezővel nem számolunk. 50 százalékos valószínűséget adva a megvalósulásnak, az OTP papírjainál 100, míg az FHB részvényeinél 50 forint lehet a hatás.

- Ma tartja közgyűlését a MOL. Az osztalékjavaslat részvényenként 453 forintra rúg attól függően, hogy mekkora a cég saját részvény állománya. Az osztalékfizetés kezdőnapja június 22. A Felügyelő Bizottságba egy horvát tagot is beválaszthat a közgyűlés.

- Ma tartja közgyűlését a Richter is. A szokásos napirendi pontok mellett a részvényesek szavaznak a menedzsment 660 forintos osztalékjavaslatáról is.

- Az FHB tegnap megtartotta éves rendes közgyűlését. A három nagy részvényes mellett néhány kisrészvényes is részt vett a közgyűlésen. A részvényesek felhatalmazták az IT-t, hogy az alaptőke maximum 25 százalékig sajátrészvényeket vásároljon és hogy a kibocsátott tőke 15 százalékig tőkeemelést hajthasson végre az elkövetkező két évben.

Gazdasági hírek

- Az Európai Bizottság tegnap zöld utat adott az IMF hiteltárgyalások megkezdésének. Pontos dátum még nincs, de heteken belül megkezdhetjük az egyeztetést a készenléti hitelről, és nyár közepére megszülethet a megállapodás. Tovább folyik a kötelezettségszegési eljárás az adatvédelmi biztos és a bírák nyugdíjazása ügyében. Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára elmondta, hogy Magyarország valószínűleg még a tárgyalások lezárása előtt, de semmiképp annak megkezdése előtt devizakötvényt bocsát ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.