A napközbeni elszámolás július elsejei elindulásával Magyarország is felzárkózik ahhoz a 22 országhoz, ahol már szokványos, hogy az egyik banktól elektronikusan elindított utalás néhány órán belül jóváíródik a másik banknál vezetett fizetési számlán. Az új rendszer a nagyvállalatok fizetési forgalmának felgyorsítása szempontjából kisebb jelentőségű, mint a lakosságnál, más területen viszont jelentős változásokat indíthat el.
Fizetési forgalmuk optimalizálására a legnagyobb cégek jelenleg a két órán belüli jóváírást biztosító Valós Idejű Bankközi Elszámolási Rendszert (VIBER) használják, igaz tetemes díjfizetés mellett. „Júliustól a VIBER-en átfutó forint fizetési tételek egy része várhatóan átterelődik az alacsonyabb díjakkal lebonyolítható normál elszámolási forgalomba” – előlegezte meg Rózsa Zsuzsanna, az ING Bank igazgatója.
Egy átlagos vállalat számára ugyanis a négy órás jóváírás még elfogadható alternatíva cserébe a pénzforgalmon megtakarítható díjért. A fizetési forgalom így is kellően gyors marad számukra ahhoz, hogy likviditásukat optimalizálhassák, azaz csak a szükséges legkisebb összeget tartsák lekötés nélkül számláikon. A VIBER rendszer ugyanakkor Rózsa Zsuzsanna szerint nem veszíti el jelentőségét, a bankok ugyanis az egymás közötti nagyobb tételű utalásokhoz továbbra is ezt a rendszert használják.
A napközbeni utalások elindulásával erősödhet a bankok közötti verseny az ügyfelekért. Az egymás között jelentős fizetési forgalmat lebonyolító cégek számára ugyanis jelenleg költséghatékonysági szempontból fontos volt, hogy ugyanannál a banknál vezessék számláikat, mivel a bankon belüli belső átvezetések azonnaliak, és díjazásuk is kedvezőbb. A napon belüli jóváírások általánossá válásával viszont csökken ez a kötődés, ami rugalmasabbá teszi a bankváltást. „Ezáltal megnyílik a lehetőség arra, hogy a fizetési forgalom és a likviditáskezelés terén színvonalas szolgáltatást nyújtó bankok új ügyfeleket szerezhessenek” – vélte az ING Bank igazgatója.
A verseny erősödése várhatóan nemcsak a napközbeni utalásokért felszámítható díjak emelését korlátozza majd, de növeli annak jelentőségét, hogy a bankok miképpen biztosítják vállalati partnereik pénzforgalmának átláthatóságát és a könyvelésben a gyors feldolgozást. A felpörgő napon belüli fizetések következtében ugyanis nagyobb feladatot jelent majd a nagyvállalatok számára saját likviditásuk menedzselése.
Nehéz ugyanakkor a bankoknak előre megbecsülniük, hogyan rendezi majd át napi pénzforgalmukat az új – egy napon belül több klíringkörrel dolgozó – elszámolási rendszer. „Az utolsó elszámolási körre például nagy teher nehezedhet, ha sok cég erre a körre hagyná aznapi fizetési kötelezettségének teljesítését, mert azt részben a napközben befolyó bevételeiből kívánja finanszírozni” – emelte ki Rózsa Zsuzsanna, az ING Bank igazgatója. Egyelőre csak az biztos, hogy az inkasszók és a csoportos beszedések továbbra is másnap íródnak majd jóvá, ezek a fizetési tételek ugyanis a vállalati pénzforgalomban is csak egy későbbi szakaszban kerülnek be a napon belüli elszámolások közé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.