Tavaszra két ponttal csökkent az OTP Öngondoskodási Index értéke, és csökkent a megtakarítással rendelkezők aránya is Magyarországon. A saját pénzügyi kilátásaikat illetően igen bizonytalanok a magyarok, ám egyre többen ismerik fel az öngondoskodás szükségességét.
Márciusra kis mértékben, 36-ról 34-re csökkent a lakosság öngondoskodási képességét kifejező OTP Öngondoskodási Index értéke – közölte egy tegnap megrendezett háttérbeszélgetésen Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Az Ipsos Zrt. által készített kutatás eredményei szerint 2011 júniusa óta 63-ról 56 százalékra csökkent azok aránya, akik rendelkeznek valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával.
Leggyakrabban váratlan helyzetekre tartalékolnak az emberek, ám tavaly nyár óta folyamatos csökkenés tapasztalható a „vésztartalékokban” is. A tartalékok csökkenése szinte valamennyi pénzpiaci megtakarítási formát érintette: csupán az egészségpénztár és a Start számla esetében nem tapasztalható szignifikáns változás. A megkérdezettek válaszai alapján ugyanakkor a végtörlesztés is szerepet játszott a megtakarítások felélésében: az összes megkérdezett 16 százalékának volt olyan devizahitel-tartozása tavaly szeptemberben, amelynél élhetett a végtörlesztéssel.
A korábbi mérések eredményével megegyezően az emberek 58 százaléka készít pénzügyi tervet a következő hónapra, hosszabb távon pedig továbbra is jóval alacsonyabb ez az arány: a következő évre 24, öt-tíz évre 7, évtizedekre előre pedig csupán 4 százalék tervez. Nincs szignifikáns változás a korábbiakhoz képest a megtakarítási céloknál sem: hosszabb távú megtakarítási célokkal a megkérdezettek egyharmada rendelkezik csupán.
A konkrét öngondoskodási formákkal kapcsolatos terveknél viszont jelentős változások tapasztalhatóak. 2011 nyaráról 2011 őszére 42-ről 46 százalékra nőtt a konkrét öngondoskodást tervezők aránya – miközben a tényleges megtakarítási formákkal rendelkezők aránya már akkor is csökkenő tendenciát mutatott. Idén tavasszal azonban az őszi adatokhoz képest érzékelhető visszaesést mért a kutatás: 41 százalékra csökkent azok aránya, akik bármilyen öngondoskodási formát terveznek.
A jövőt illetően változatlanul bizonytalan a magyar lakosság. A megkérdezettek 74 százaléka látja kiszámíthatatlannak a pénzügyi helyzetét hosszabb távon, és 70 százalék a következő évekről is ezt gondolja. Nincs érdemi változás abban sem, hogy a megkérdezettek négyötöde szerint nem lesz elegendő az állami nyugdíja a tisztességes öregkori megélhetéshez. A bizonytalan kilátások és az állami nyugdíjjal kapcsolatos aggodalmak ellenére továbbra is többségben vannak azok, akik elsődlegesen állami felelősségnek tartják a tisztességes öregkort biztosítását, de biztató jel, hogy egyre többen ismerik fel a saját felelősségüket is.
További részletek a mai Világgazdaságban
Világgazdaság-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.