BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtört a lendület a hazai piacon

Tegnap ismét megjelentek az eladók, és mínuszba húzták a piacokat. Az esés limitált volt, a legtöbb piacon bőven 1 százalék alatt maradt, de kicsit mégis elbizonytalanít, hogy egy nap után megtört az emelkedő lendület – írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.

Makroadatok híján a gyorsjelentések, és a nyugtalanító spanyol hírek mozgatták a piacokat. Kedden még örültek a piacok a jó vállalati híreknek, ezért a napok óta gyengülő árfolyamok végre kapaszkodót találtak, de tegnap már bosszúsak voltak a befektetők az Intel és az IBM számai láttán – vélekednek az Erste elemzői.

Hangsúlyozzák, a gyorsjelentési szezon közepette ezért nem meglepő a nagyobb volatilitás, vagy az egy napig tartó öröm. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy az USA piaca talpra állhat, és folytatódhat a hónapok óta tartó emelkedő trend.

„Az európai piacok azonban gyengébbek, több napig tartó vételi akcióra lenne szükség, hogy a befektetők újra higgyenek az emelkedésben. A Spanyolországból érkező hírek viszont újra és újra elbizonytalaníthatják a befektetőket, ma például a kötvényaukció borzolhatja a kedélyeket” – vetítik előre.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A keddi rallyt követően veszteségben zárták a tegnapi kereskedést a vezető tengerentúli mutatók (Dow -0,63 százalék, Nasdaq -0,37 százalék, S&P500 -0,41 százalék).

- A szektorok közül a nap vesztese a technológia (-0,84 százalék) volt, az Intel (-1,9 százalék) és az IBM (-3,6 százalék) negyedéves eredménye nem tetszett a befektetőknek, ezek a cégek rántották mélybe a szektort.

- A spanyol hírek nyomán fokozódott a negatív hangulat, a spanyol központi bank adatai szerint 1994 óta nem volt olyan magas a rossz hitelek aránya, mint februárban, 8 százalék feletti értéket láthattunk. A hitelkihelyezések is folyamatosan esnek, miközben a lakásárak zuhanása gyorsul.

- Tegnap folytatódott a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon. A Bank of New York publikálta számait, mely az elemzői várakozásoknak megfelelő, 52 centes eredményt ért el, ami 2 centtel marad el az egy évvel ezelőtti profittól. A papír árfolyama 3 százalékot veszített értékéből a tegnapi negatív hangulatban.

- Az eBay zárás után publikálta számait, az 51,8 cent várakozással szemben 55 cent lett a részvényenkénti profit. Az egy évvel ezelőtti 36 centhez képest is szép számokat publikált a vállalat, melynek árfolyama közel 7 százalékot erősödött piaczárás után.

- Ma fontos adatok jönnek az USA-ból, a szokásos munkapiaci adatokon felül a Philadelphia-i Fed index áprilisi értékét is megismerhetjük. Folytatódik a gyorsjelentési szezon, a pénzügyi szektor neves képviselői (Bank of America, Morgan Stanley) mellett a Microsoft számait is megtudhatjuk.

Olaj, arany:

- Az arany árfolyama a kezdeti emelkedés után irányt váltott, és enyhe mínuszban, 1.642 dolláron zárta a kereskedést. A reggeli órákban további lecsorgást láthatunk, 1.638 dollár alatt is járt a kurzus. Nagy mozgások nem voltak az elmúlt napokban, de a technikai kép lefelé mutat, ezért az 1.612 dolláros lokális mélypontot is tesztelheti az arany árfolyama.

- Az olaj piacán lendületesebb esést láthattunk tegnap. Már a szerdai kereskedés végén látható volt a fordulat, miután a 30 napos átlagról lepattant a kurzus, és egy hosszú felső kanóccal zárt. Tegnap 104,5 dollárról indult a lejtmenet, és 102,7 dollárig tartott, ami 1,5 százalékos veszteségnek felel meg.

- Jelentősen emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten az Amerikai Energiahivatal (DOE) adatai szerint. Az előzetesen kalkulált 1,8 millió hordós növekedés helyett több mint 3,8 millió hordóval emelkedtek a készletek. Benzin terén 1,1 milliós csökkenés helyett 3,6 millióval zsugorodott a készlet.

Távol-Kelet:

- A távol-keleti piacokon vegyes a kép, a japán tőzsde esése árnyékolja be a jó hangulatot (Nikkei -0,9 százalék, Hang Seng 0,45 százalék, Shaghai 0,11 százalék).

- Kína a bankok kötelező tartalék rátáját csökkentené, mert így szeretné növelné a likviditást a piacon, erről számolt be tegnap a központi bank.

Devizák:

- A keddi erősödés után a forint gyengélkedett tegnap. A 20 napos mozgóátlagról fordult emelkedő irányba az EUR/HUF devizapár, és közel két forintot emelkedett zárásig. A grafikonra pillantva egy sáv kialakulását láthatjuk, napok óta 295-300 között oldalaz az árfolyam.

- A dollár erősödni kezdett a reggeli órákban az euróval szemben, 1,312-ről 1,305-ig süllyedt a kurzus, majd hirtelen fordulatot követően a nyitó szintig kapaszkodott vissza a kurzus. Összességében stagnálás látható az EUR/USD devizapárban, napok óta nem ment egyik irányba sem az árfolyam.

Határidős piacok: - Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Ma délelőtt jelent a Nokia. A piac 7 centes veszteséget vár részvényenként az I. negyedévben. A kilátások a II. Negyedévre is hasonlóak. A részvény 1997 óta nem látott mélyponton, 3 euró körül forog. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az idei év sem a kilábalásról fog szólni.

- A Total a gázszivárgás megállítására megkezdte a kisegítő kút fúrását az Elgin platormon.

- A Total amerikai leánycége és a Red Leaf közös vállalatot alapít, a Utah állambeli mezők kiaknázására. A 200 millió dolláros kötlségek 80 százalékát a Total állja.

- A Daimler új dél-indiai üzemében teherautógyártásba kezd a III. negyedévtől kezdődően, hogy a gyorsan növekvő piacon felvegye a versenyt a Tata Moros-szal. Az üzem kapacitása induláskor 36.000 egység lesz, melyet később megdupláznának. A nehézgépjármű üzletág a Daimler 2011-es árbevételének 25 százalékát tette ki.

- A BMW több mint 50.000 kocsit hív vissza Japánban.

- Spanyolországban 7,91 százalékról 8,16 százalékra nőtt a rossz hitelek aránya februárban, és elérte el 140 milliárd euró, ami 18 éves negatív rekordnak felel meg, adta hírül a spanyol nemzeti bank.

- Az Arcelormittal zöldmezős beruházást tervez Indiában, de a terület kiválasztása során több akadály is felmerül. Az eredetileg tervezett 12 millió tonnás kapacitású egység helyett végül csak egy 3 millió tonnás valósulhat meg.

- MOL: Orbán Viktor Alekszej Miller Gazprom elnökkel tárgyalt tegnap Budapesten. A megbeszélésen szó volt a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításáról is. A felek hangsúlyozták, hogy a projekt a tervek szerint halad.

- Mától osztalékszelvény nélkül forog az Egis.

- Ma tartja éves rendes közgyűlését az E-Star, a menedzsment osztalék kifizetését nem javasolja. Ma reggel jelentette be a társaság, hogy az auditált beszámolók nem készültek el, így kérdés miről dönt ma a közgyűlés.

Gazdasági hírek

- A magyar gazdaság idei növekedési üteme elmaradhat a korábban remélt 0,5 százaléktól, és csak 0 százalék és 0,5 százalék között alakulhat - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Reutersnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.