A végtörlesztési időszakot követően is tovább zsugorodott a befektetési alapok összesített vagyona. A lakosság által kedvelt alapoknál abbamaradt a vagyon csökkenése, a zártkörű részvényalapoknál viszont komoly eladások voltak.
Márciusban is – immár zsinórban az ötödik hónapja – csökkent a befektetési alapok vagyona. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint az alapokban kezelt vagyon 3158 milliárd forint volt a hónap végén csaknem 35 milliárddal kevesebb mint február utolsó napján, az év eleje óta pedig már több mint 100 milliárd forinttal zsugorodott az alapok vagyona. Az első negyedéves csökkenésben komoly szerepet játszhatott a végtörlesztés, valószínűleg főleg ennek köszönhető, hogy januárban és februárban összesen csaknem 150 milliárd forintnyi tőke távozott a konstrukciókból.
Márciusban azonban a háztartások körében kedvelt alapoknál már csökkent a tőkekivonás, sőt több alapkategóriában is beáramlást tapasztaltak. A harmadik hónapban a legnagyobb eladások a zártkörű részvényalapoknál történtek, csaknem 60 milliárd forintot vontak ki ezekből. Mivel ezek az alapok javarészt az egykori magánnyugdíj-pénztári vagyont kezelték, amely most már nagyrészt az államnál van, így arra lehet következtetni ebből, hogy márciusban a Nyugdíjreform- és Adósságcsökkentő Alap felgyorsította a befektetési jegyekben lévő vagyon eladását. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint egyébként február végén a központi kormányzat 203 milliárd forintnyi befektetési jeggyel rendelkezett.
További részletek a szerdai Világgazdaságban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.