A megkérdezettek 40 százalékát az a klasszikusnak mondható vágy motiválja, hogy ne szűkölködjenek idős korukban, a másik fontos indok az öngondoskodásra pedig az állami nyugdíjrendszerrel szembeni bizalmatlanság. A nyugdíjcélú megtakarításokat elutasítók legfőbb érvei között az első helyen az áll, hogy a napi megélhetés mellett nem képesek további megtakarításra, emellett sokan úgy érzik, a nyugdíjasévek még messze vannak.
Ahhoz képest, hogy a lakosság többsége nem kíván a jövőre előre takarékoskodni, a nyugdíjjal szembeni elvárások eléggé idealizáltak. A megkérdezettek 11 százaléka szeretne magasabb időskori ellátást, mint amennyi a jövedelme, további 29 százalék pedig legalább a korábbi jövedelme 90 százalékát várná el járadékként. Azzal is tisztában vannak persze az emberek, hogy mindez utópia, 90 százalékuk ugyanis úgy véli, kevesebb lesz a nyugdíja annál, amit elvárna.
A nyugdíjcéllal takarékoskodók többsége önkéntes nyugdíjpénztárban vagy pedig valamilyen életbiztosításban teszi félre a pénzt, a kedvelt még emellett a bankbetét, befektetési alapot azonban a lakosság mindössze 1 százaléka választ ebből a célból. Amikor az optimális nyugdíjcélú megtakarításról faggatták a lakosságot, kiderült, a többség forintalapú, Magyarországon befektető konstrukciót választana, és egyszerre fontos a számára a tőkevédelem és a magas hozam, miközben e két tényező általában kizárja egymást.
A tőkevédelem olyannyira fontos, hogy a megkérdezettek 61 százaléka az alapvető elvárások között említette, eközben a hozamok terén évi 6 százalékos garantált megtérüléssel szinte senki sem érte volna be, sőt a felmérésben részt vevők harmada kifejezetten kevesellte, de még a 10 százalékos garantált hozammal is csak minden negyedik megkérdezett érte volna be. A 80-90 százalékos tőkevédelemmel szemben szintén nagy az elutasítottság, azt viszont sokan elvárják, hogy a nyugdíjcélú megtakarítás rugalmas legyen és adókedvezményben részesüljön. Az előtakarékosság legkedveltebb formája egy rendszeres, kisebb összegű befizetésekből építkező lenne, a megkérdezettek átlagosan évente 85-90 ezer forintot helyeznének el ilyenben.
A befektetési alapokban való takarékoskodás indokai között az első helyeken a családról történő gondoskodás, a nyugdíjasévekre és a nehezebb időkre való előtakarékosság állnak. Az alapokkal szembeni elvárások között pedig az első helyen a biztonságosság áll, amit az örökölhetőség és az átláthatóság követ. Eközben a többség úgy érzi, kevés információja van az alapokról, és szakértő tanácsadásra szorulna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.